Нотариус Камен Каменов получи миналата седмица приза за най-добър нотариус на Деветите правосъдни награди 2021 г. и Благотворителния бал на юристите.
Какви са предизвикателствата пред нотариалната гилдия през годината? Разговор с два пъти нотариус на годината Камен Каменов, член на Контролния съвет на Нотариалната камара, представител на Нотариалната камара в Централния съвет на Съюза на юристите в България, член на УС на сдружение-клуб "Журналисти срещу корупцията", член на УС на фондация "Център за противодействие и превенция на изпирането на пари", член е на Българската асоциация за европейско право, която е член на Международната федерация по европейско право. Автор е на книгата „Нотариусът и правото” и съавтор с други колеги на книги, становища и статии в областта на гражданското право и нотариалната дейност. Така също е и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида".
Наградата – чест и отговорност
"Задължаващи са тези награди – те ни карат да бъде всеки от нас по-взискателен към себе си и към гилдията. Аз не се вземам толкова насериозно, защото смятам, че всичко постижения на Камарата на нотариусите са рожба на всеотдайния труд и съвестното професионално поведение на всички колеги. На всички нас е възложена от държавата тази публична функция да правим превенция и да бъдем като арбитър и да спестяваме на гражданите дела и разходи."
Годината за българските нотариуси
"Едно голямо предизвикателство – и тази, и миналата година. Като работещи с хора, ние трябва строго да спазваме противоепидемичните мерки. Ние, освен превенцията и услугата на гражданите, събираме и доста данъци за държавата.
Българските нотариуси направиха много за превенция на имотните измами и фалшивото придобиване на фирми – вече почти не се говори по тези теми. С цялата работа на Камарата на нотариусите по посока превантивност може да се каже, че в последните 10-12 години имотните измами са вече прекратени и на този етап това може да се отчете като успех."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – инж. Виолета Цолова
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg