Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Значими български графици представят илюстрации на „Божествена комедия“

13
Снимка: НХА

Изявени майстори на графичното изкуство в България връщат към образите от творчеството на бащата на италианския език – Данте Алигиери. Тази година отбелязваме 700 години от неговата смърт и поредната инициатива по повод годишнината изложба вернисаж – „Данте и виденията за задгробния живот сред южните славяни“ в галерия „Академия“. 

Участници в изложбата са художниците Емануела Ковач, Димо Колибаров, Живко Мутафчиев, Онник Каранфилян, Бранко Николов, Людмил Георгиев, Васил Колев – Vassillo и Веселин Дамянов – Ves, които отдадени на текста и фигурата на Данте създават свои пластически прочити. Произведенията възвръщат към архетипните представи за устройството на мирозданието и извечните страхове и надежда за избавление. Представи, продължаващи да бележат и собственото ни съвремие, въпреки свръхдигиталното ни настояще, твърди единият от кураторите на проекта – професор Аксиния Джурова.

„Защо все пак Данте Алигиери и южнославянската апокрифна традиция? Още в 1893 година Константин Величков, тогава министър на образованието, превежда първите песни от „Ад“, 1896 година вече е готов пълният текст на първата част на „Божествена комедия", Кирил Христов публикува превода “Преизподня", Милко Ралчев издава коментирано издание на „Ад“. При една такава литературна традиция на превода, повече от 120 години е много странно, че почти никой от нашите прекрасни художници и илюстратори, които са толкова добри, почти никой не се е осмелил да направи илюстрации. Единствено Любен Диманов, който от 1976-а работи в Париж, получава от едно Парижко издателство покана да направи свободни илюстрации към „Божествена комедия“. Това ме накара да планираме тази изложба, прониква се малко по-дълбоко в ъндърграунда, текстовете, които намират паралели в южнославянската традиция на апокрифни текстове.“

„Божествена комедия“, едно от най-значимите произведения на Данте, пресъздава метафорично вечното екзистенциално човешко пътуване от живота през смъртта към вечния живот. И всеки от българските художници е интерпретирал елемента в различен типичен стил. Илюстрациите на Гюстав Доре към произведението са най-известни, но и Сандро Ботичели и Уилям Блейк, дори и Салвадор Дали – са представяли свои версии на изобразените сюжети в „Божествена комедия“. 

Куратори на проекта са професор Аксиния Джурова и Пламен Петров.  

Проектът е част от тържествата по повод 700-годишнината от смъртта на Данте Алигиери и представлява значим пример за междукултурните отношения на Италия и България.

Изложбата „Данте и виденията за задгробния живот сред южните славяни“ може да бъде видяна до 20-и декември в галерия „Академия“ при Националната художествена академия.

Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – НХА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Кенаров: Ние в момента сме като едни мухи в тъпан

Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..

публикувано на 16.01.25 в 18:15
Деян Енев

Деян Енев по следите на изгубената поезия

Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия".  Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата.  На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..

публикувано на 16.01.25 в 16:48

Открива се книжарница на независимите издателства

"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги.  Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..

публикувано на 16.01.25 в 16:33
Александър Христов

Несъгласията на Александър Христов в новата му стихосбирка

"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не".  Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..

публикувано на 16.01.25 в 16:00

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42