Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролята на училищния директор в момент на управленски хаос

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Напрежението между държавни институции и отправянето на противоречащи си послания към обществото не са нещо ново, но в дните преди връщането на големите ученици в училище то премина границите на допустимото. Има ли достатъчно тестове или не, при какви условия да започне присъственото обучение, какви декларации от родителите са необходими и т.н. не беше ясно до последния момент. Всичко това се разигра пред очите на публиката, в голямата си част пряко зависима от решението на управляващите институции. Този път не само учителите бяха подложени на изпитание на нервите и способността за мигновена реакция, стресът беше и за семействата, и за децата. И все пак ситуацията в различни училища се разви по различен начин. 

В някои неяснотата и напрежението продължиха до последния момент, в други – ръководството и екипът съумяха да го спестят на учениците и родителите. Това обаче има своята цена, споделя директорката на 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София. Към средата на седмицата, предхождаща евентуалното връщане на големите ученици, тя и екипът на училището вземат решение да се подготвят за присъствено обучение. Правят необходимите допитвания до родителите, подготвят процедурата по тестването и всичко необходимо за нормална работа. Решението крие риск, но тъкмо това е ролята на ръководителя – да поеме отговорността в критична ситуация. Ако някои от училищните директори не са готови да го направят, навярно това е по инерция от минали години, смята госпожа Иванова. Ако у някого има страх и колебание, най-важното, което винаги трябва да натежава на везните, е благополучието на децата.

Чуйте предаването от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00