Наскоро беше проведено годишното общо събрание на сдружението „Български музеи“. За председател на Управителния съвет за четвърти път отново беше избран Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик. Един от основните изводи, направен по време на срещата, е че и в условията на пандемия музеите са останали активни в своята дейност и са успявали да привличат посетители със своите интересни събития и изложби.
Такава изложба предлага на своята публика и РИМ-Пазарджик – „Пазарджишката възрожденска интелигенция“. Представени са оригинални предмети – част от музейните колекции, съхранявани във фондовете на музея – разкриващи делото на многобройните образовани българи, дали своя възрожденски принос за културното, общественото и социално развитие на града и региона, в качеството си на духовници, учители, художници, занаятчии, лекари, предприемачи, строители, читалищни дейци и в още много други области.
От средата на 14 век започва процеса на създаване на училища и черкви, като едни от най-важните институции в Пазарджик и региона, за периода на Възраждането. Градът се утвърждава и като важен търговски и занаятчийски център и в него се развиват повече от 40 занаята. На неговата територия функционират седмични пазари и два панаира, които се радват на голям интерес и на търговци от различни страни, извън Османската империя. Този възход е илюстриран с подбраните експонати, като ръкописна книга (дамаскин) от 1790 г.; първо печатно издание на „История славянобългарска“ от 1844 г.; буквар на Георги Бусилин от 1844 г.; първо издание на книгата „Географико-историко-статистическо описание на Татар Пазарджишката кааза“, личен екземпляр на Стефан Захариев, с авторовите поправки от 1870 г.; лекарственик, съставен от учителя Кесарий Попвасилев през 1841 г. и много други. Изложбата може да бъде разгледана до края на месец декември.
С Борис Хаджийски разговорът е за музейните прояви през отминалите месеци и за предстоящите проекти, както и за очакванията, с които музейната общност ще посрещне новата година.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg