Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музейните проекти и прояви през 2021 г. – Коледна ретроспектива

Борис Хаджийски в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Наскоро беше проведено годишното общо събрание на сдружението „Български музеи“. За председател на Управителния съвет за четвърти път отново беше избран Борис Хаджийски, директор на Регионалния исторически музей в гр. Пазарджик. Един от основните изводи, направен по време на срещата, е че и в условията на пандемия музеите са останали активни в своята дейност и са успявали да привличат посетители със своите интересни събития и изложби.

Такава изложба предлага на своята публика и РИМ-Пазарджик – „Пазарджишката възрожденска интелигенция“. Представени са оригинални предмети – част от музейните колекции, съхранявани във фондовете на музея – разкриващи делото на многобройните образовани българи, дали своя възрожденски принос за културното, общественото и социално развитие на града и региона, в качеството си на духовници, учители, художници, занаятчии, лекари, предприемачи, строители, читалищни дейци и в още много други области.

От средата на 14 век започва процеса на създаване на училища и черкви, като едни от най-важните институции в Пазарджик и региона, за периода на Възраждането. Градът се утвърждава и като важен търговски и занаятчийски център и в него се развиват повече от 40 занаята. На неговата територия функционират седмични пазари и два панаира, които се радват на голям интерес и на търговци от различни страни, извън Османската империя. Този възход е илюстриран с подбраните експонати, като ръкописна книга (дамаскин) от 1790 г.; първо печатно издание на „История славянобългарска“ от 1844 г.; буквар на Георги Бусилин от 1844 г.; първо издание на книгата „Географико-историко-статистическо описание на Татар Пазарджишката кааза“, личен екземпляр на Стефан Захариев, с авторовите поправки от 1870 г.; лекарственик, съставен от учителя Кесарий Попвасилев през 1841 г. и много други. Изложбата може да бъде разгледана до края на месец декември.

С Борис Хаджийски разговорът е за музейните прояви през отминалите месеци и за предстоящите проекти, както и за очакванията, с които музейната общност ще посрещне новата година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05