Мисля, че поне в този мандат ще спрем да пазим природата от нейното министерство. За да се справи Борислав Сандов, трябва да има и подкрепата на парламента – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР Люба Батембергска от Гражданско сдружение „Да спасим Карадере“.
"Виждаме доста различни неща, ако започнахме годината с “Ревизоро“, сега ще я завършим с министър природозащитник, който е не просто от партия “Зелено движение“, но е бил и активист природозащитник.
Водите са една част от проблемите на околната среда – от гледна точка на природозащита и биоразнообразието, според мен ситуацията в Министерството на околната среда беше много по-добра.
Същевременно имаме и проблема с въздуха. За въздуха имаме две знакови събития, които се случиха през годината – едното е решението на СГС за въздуха през септември месец, който всъщност каза, че Столична община не полага достатъчно грижи за качеството на въздуха, направо е бездействала в последните две години и задължи Общината да направи конкретни мерки. Една от тях е да оцени какъв е ефектът от промените, които прави в транспорта и вършат ли те работа.
Това решение е важно, защото години наред имаше друго решение на СГС и на ВАС, което казваше, че гражданите не сме заинтересована страна, когато става дума за качеството на въздуха.
В градските зони в България дишаме един въздух, който е един от тези с най-лошо качество в ЕС."
Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Куманов от сдружение „Балканка”.
“В последната година не се случи нищо положително на тема околна среда, като изключим надеждите, с които очакваме първите действия на новия министър, който е от средите на “Зеленото движение“.
Направена е първата стъпка за това плажовете “Карадере“, “Корал“ и “Пашадере“ да станат част от “Натура 2000“. Процедурата е дълга и тя може да бъде обжалвана и ще бъде обжалвана. Тези три плажа още не са в “Натура 2000“.
Да кажем, че това беше някакъв положителен опит на Асен Личев да събере повече пиар за последващите си действия, с които направо разби идеята за природозащита в България. Като например идеите да се развиват нови руслови вецове, прицел Марица, Струма. Виждате в момента какво става по р. Струма, представете си ВЕЦ след ВЕЦ, както са на Искър.
Другите му идеи да узаконява вецове, които са незаконни, доказано с решение на съда, вече официални решения на съдилища в България.
Да не говорим за това как Асен Личев уволни доста хора от малкото останали свестни хора в структурите на Министерството на околната среда и горите, като например директора на Дирекция "Управление на водите" в министерството Илияна Тодорова, директорът на Национален парк Централен Балкан го смени и три дни по-късно започнаха да стрелят с хеликоптер по защитени видове животни в парка. Назначението в РИОСВ-Бургас на някаква хиперкомпрометирана личност от преди години. Това му бяха действията."
Коритата на реките
"Законът за горите много ясно казва какво се прави при чистене на корита. Прочистват се само прораснали във водното течение дървета и растителност, както и опасно наклонени да не паднат, когато дойде голяма вода. Това се чисти, а не крадем дърветата и баластрата. Защото тези фирми, които правят това нещо после си разделят парите с областни – там са наредени Басейнови дирекции, РИОСВ, които съгласуват тези неща.
И преди това Министерство на околната среда и водите беше символ на корупция, но тази година, откакто стана министър Асен Личев, изкопаха дъното на Марианската падина."
Положителното през 2021
"Главна дирекция "Околна среда" на ЕК внесе в Европейския съд наказателната процедура и жалба срещу България за неспазването на законодателството на Съюза по опазване на зоните в “Натура 200“. Това е положително явление, защото ще ни накарат да свършим нещо. Но това е извън нашите органи. Хубавите неща се случват срещу държавата на страната на гражданите.
Едно от важните неща, с които ще трябва да се правя новият министър, е, че имаме в момента 14 наказателни процедури – за въздуха, за битовите отпадъчни води, за риска от наводнения. От една страна, това са хубави неща, но от друга, ние ще плащаме санкциите по тези наказателни процедури, което е лоша новина."
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg