Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въображаеми създания с „поука“ за реалния свят в Гьоте-институт

3
Снимка: Гьоте-институт

Повече от 10 години германските куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер (Art Office Berlin) се занимават с изкуство от Източна Европа както като куратори на колекцията на Дойче Телеком, така и в многобройни независими проекти с артисти и партньори от региона. Със своите разнообразни активности и инициативи те откриват нови територии за диалог не само между Германия и Източна Европа, но и между самите артсцени в района. 

Мисията за създаването на такива отворени пространства (на немски Freiraum) споделя и Гьоте-институт. Двамата куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер (в сътрудничество със Стефка Цанева) бяха поканени да курират изложба в галерията на института, с която да създадат диалог на международни и български артисти.

Изложбата „Завър и Тенекиеният човек“ е на международно признатия артколектив Slavs and Tatars и едно от най-интересните нови имена на българското съвременно изкуство – Невена Екимова.

Изхождайки от традицията на Балканския фолклор, те измислят въображаеми създания, с които да предадат „поука“ за реалния свят. 

Картината на стената от Slavs and Tatars препраща към татарския държавник и учен Садри Максуди Арсал, който е сред водещите фигури след основаването на Турската република през 1928 г. Негова е и заслугата за засилване развитието на „националния“ турски език и идентичност, след като той предлага премахването на чужди арабски, персийски и османски влияния в езика и замяната им с турски еквиваленти или новосъздадени думи.

Комбинирането на това послание с работата на Невена Екимова пречупва контекста през закачливата призма на привидния комфорт и външната обвивка. В действителност подобни тенденции за националистическо, идеологическо преустройство на националната идентичност са приятелски изглеждащо чудовище. Такива глобални концепции съблазнява с трогателното усещане за фалшив дом, но потискат малцинствата и елиминират многообразието и откритостта на модерното общество.

От 15 декември 2021 г. до 28 януари 2022 г. галерията на Гьоте-институт става отворена сцена за приказката „Магьосникът от Öz“ (по работата The Wizard of Öz Türkçe на Slav and Tatars), в която в главните роли са плюшен завър с неясен произход между динозавър и българска ламя и Тенекиеният човек, на когото му липсва сърцето, но едва в хода на историята ще разбере, че без самоувереност и вяра не може да има сърце. Големият плюшен герой съблазнява със своята пухкавост и игривост, но също така си показва зъбите, скрити и потенциално опасни. 

В крайна сметка „Завър и Тенекиеният човек“ е история за мистични създания, съвременни чудовища, за езика, властта и националната идентичност на Балканите.

Изложбата „Завър и Тенекиеният човек“ се открива на 15 декември от 18.30 ч. в присъствието на кураторите Натали Хойос и Райналд Шумахер и на художничката Невена Екимова.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Гьоте-институт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25