И тази година пандемията попречи на реализацията на много музейни проекти и прояви. И за да не се наруши трайно връзката с публиката, много от музеите организираха виртуални обиколки за разглеждане на експозициите и експонатите в интернет пространството. Какво е чувството, когато музеят „гостува“ в нашия дом чрез съвременните средства за комуникация? Променя ли се отношението на посетителя към музея и кой кого преоткрива – посетителят музея или музеят своята публика..? И какво остава скрито зад музейните витрини?Тодор Петев гостува в предаването и да сподели своите наблюдения и изследвания по тези теми. Той е магистър по философия и има докторат по изкуствознание от университета Принстън, САЩ и е преподавал история на изкуството в няколко американски университета. Работил е и като изследовател в отдела за европейска живопис в музея Метрополитен в Ню Йорк, както и в отдела за редки книги на университетската библиотека на университета Принстън. Специализирал е и история на книжната илюстрация в Католическия университет в Лувен, Белгия. Четири години е преподавал като главен асистент и във Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тодор Петев е един от създателите на фондация „Моят музей“. В много от своите публикации той анализира различни аспекти от музейната дейност, връзката между музеите и публиката и още много други теми.
Преди няколко месеца пред музейната колегия беше представена и неговата най-нова книга, написана в съавторство със Зорница Христова – „Един ден в музея“. Със закачливите си истории и оригиналните илюстрации на Сияна Захариева, книгата е много подходящ музеен пътеводител за деца, родители и учители. По време на интервюто г-н Петев прочете два кратки откъси от нея.
Гатанката за слона, от д-р Петър Берон, авторът на Рибния буквар:
„Преди два века д-р Петър Берон искал да напише буквар, в който да разкаже на българите за невиждано от тях животно. Може ли да познаеш кое е то ?
Костюмът му е черникав, а височината осем лакти; има голяма глава, очи дълголики, врат къс, уши дълги, два зъба големи като на дива свиня, и между тях един сопол що го провеся кога ще чак до земята…“
Може ли да си представиш, че описаното животно е слон?!“
Историята на Бъбривата солница:
„Позволете да Ви се представя! Сигурно няма да обърнете внимание на една проста солница, даже понякога удряте моите сестри по масата… но без мен, или по-точно без солта, историята нямаше да бъде същата! Но преди да стигнем до МОИТЕ подвизи, нека ви разкажа нещо. През 1949 г. трима братя – Павел, Михо и Петко Дейкови – копаели глина близо до Панагюрище. Изведнъж открили безценно златно съкровище! Можели, разбира се, да го продадат и да станат богати като царе. Те обаче постъпили честно и го занесли в музея – защото древните съкровища правят по-богати всички: не само на злато, но и на познание за самите нас, за нашето минало. За такива хора казват, че са солта на земята. Уж обикновени, но без тях всичко би се разпаднало!
Преди хиляди години солта решила голям проблем на древните хора… развалената храна! Осоленото месо се запазва по-дълго… и не е нужно да ходиш на лов всеки ден! Когато не трябвало да ловуват всеки ден, хората имали време …да създават красоти и удобства!“
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg