Известна е силата на брациговските майстори-строители и изкуството на реставрацията с древни корени в града. Ще се възроди ли школата за реставратори в Брацигово?
Темата коментира в “Нашият ден“ арх. и общински съветник Младен Китов.
“Школата за реставрация е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство, в която екип от реставратори, начело с арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова, предложихме на един форум, който се проведе в Брацигово през септември, посветен на опазване на културното наследство, една концепция за създаване на школа за архитектурно-строителна реставрации.
Всички участници във форума се обединиха около това, че има липса на кадри в сферата на реставрацията.
По данни на Националния институт за културно наследство, мисля, че са около 40 хил., от които не всички са детайлно разработени и не всичките имат режим на опазване.
Националната школа, която искаме да създадем, ще реши проблема с липсата на кадри в целия диапазон на процеса."
В рамките на тридневния форум подготвихме един меморандум за сътрудничество.
"Разполагаме с изключително добра база, която не се ползва от няколко години, бившият Строителен техникум, който съществува от 1912 г. първоначално като Дърводелска образцова гимназия и постепенно се разраства. Имаме и читалище, което е страхотно и като архитектура.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Историята на храма в село Брест можете да чуете от разказа на Венета Йочева, читалищен деец и общественик в “Нашият ден“
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg