Това, което ги събира, е съвместният им живот, ренесансите, които изживяват и творческият фокус върху занималнята на Ани за изкуство и езици на деца 3-6 години…
Васил Жечев е художник, режисьор и журналист, занимавал се е с видеоарт през 90-те. Днес е по-известен като автор на документални филми свързани с проблемите на социума и с работата му през последните 10 години в БНР. Слушателите го познават от журналистическите му материали за "Аларма", "Артефир", "Бинар", "12+3". В момента работи като режисьор за БНТ в предаването "Олтарите на България", с неговата поредица "Възходът на Третата българска държава".
Ани Стойкова е изкуствовед, била е председател на Дружеството на пазарджишките художници и е действала за развитието на културния живот на град Пазарджик, както е била и уредник към Пловдивска градска галерия. Основател е на фестивала "Кауза природа", който има три издания досега. Две съвместно с Младежки дом град Пазарджик и едно към Пловдив 2019. Фестивалът е свързан с изкуството и пропагандира идеи за опазването на природата и нейните обитатели, основно чрез работа с ученици и провеждането на работилници с тях, както и изложби на български съвременни автори, интересуващи се от темата. В третото издание се включва и Васил Жечев с филма си "Злато", специално създаден за фестивала, материалите за когото са събирани в БНР. Дълго време той изследва проблемите на златодобива у нас, превръщайки разследванията си в репортажи за радиопредавания.
Двамата се познават от деца. Свързва ги морето и летата на морския бряг в град Черноморец. Основното в тяхната съвместна работа и живот е приятелството и дългогодишното познанство, което е изградило доверие по между им. Техният съвместен път има няколко ренесанса и раздели, но винаги това е свързано с някакъв вид творческа дейност.
В предаването можете да чуете и специално направеното парче от Васил Жечев, заедно с композитора Петко Петков и с участието на Янка Рупкина и Митко Таралежков, текста за което е събран от романтични есемеси между тях. Парчето Васил Жечев посвещава на Ани. То е част от албума "Болкан Метаноя синерджи", записан съвместно с композитора Слави Бойков.
Днес това, което ги свързва, е занималнята на Ани за деца 3-6 години за изкуства и езици. Ани през последните 4 години работи основно с деца и това поражда идеята да създаде място, което да ги запознава в ранна възраст с историята на изкуството. Тази сложна материя тя трансформира в поредица от лекции за съвременни световни артисти. Нейната концепция се базира върху методологиите на Монтесори, което касае самото образование и Валфдорфска методика, отнасяща се до средата, която обживяват децата, за която Васил Жечев полага усилия. Днес тя вижда добрата педагогика в своята идея да създаде дом, място, което да е достатъчно сърдечно и близко към тях и да им носи спокойствие. Тя смята, че преди да се преподава на децата, те трябва да свикнат с мястото и да го заобичат, като свое. Да изяснят отношенията помежду си и да отработят една приятелска среда и добра атмосфера за работа и образование!
Чуйте повече в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg