“Ако рационалният ни интелект е най-големият сред всички същества, то емоционалната интелигентност е най-ниската. Всяко растение е по-интелигентно емоционално от човека. Само ние си говорим по цял ден срещу себе си – срещу живота. Срещу онзи гениален природен морал и го заменяме с цивилизационния морал, в който има много неверни ценности, но родени от властовата невроза. – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР психотерапевтът и писател Мадлен Алгафари.
“Хомо невротикус нормалис“ – това е термин, за който мислих, че е шега преди години, а после си дадох сметка, че не е.
Това също е диагноза на днешния човек, който предпочита да е прав, а не щастлив. Под “властова невроза“ се има предвид оня човешки стремеж или в партньорски, или в родителски отношения, или в приятелски, или колегиални отношения, в които се търси непременно привелигирована позиция. Или това, което най-много отличава хомо невротикус нормалис от далечните ни по-здрави и мъдри прадеди е превръщането на принципа на властта във властова невроза.
Ако властта съществува като принцип в йерархията и в животинския свят – лъвът се наяжда пръв и след това вика женската и малките, то при него властовата позиция е средство за постигане целта кокал, за да може да оцелее.
При човека понеже вече има развита кора мозъкът и той знае, че съществува бъдещето за разлика от животното, става обратно.
Властта от средства става цел и кокалът става вечното средство за вечната цел – власт. Оттам следват всичките ни бъгове в здравето - и телесното, и психичното.“
Традициите
“Радвам се, че има възстановяване на интереса към фолклора, към традициите. Казвам го с особена гордост, защото моята майка е етнограф и аз прекарвах детските си години по бабини мазета на експедиции с нея, за да ровим за пафти, носии, или незаписани текстове за песни.
Когато човек е разтресен от нещо, което го е притеснило, търси като защитна реакция корени, търси заземяване.
Изпращам една доста пълна година с много събития. Посланието ми към хората може би е да имат и добавено време за обръщане навътре, то е спасително. Познанието е онова, което може да ни даде шанс да преценим невярното в живота.“
Чуйте Мадлен Алгафари в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg