Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мадлен Алгафари: Всяко растение е по-интелигентно емоционално от човека

| обновено на 22.12.21 в 07:41
Мадлен Алгафари
Снимка: facebook/madlen.algafari

“Ако рационалният ни интелект е най-големият сред всички същества, то емоционалната интелигентност е най-ниската. Всяко растение е по-интелигентно емоционално от човека. Само ние си говорим по цял ден срещу себе си – срещу живота. Срещу онзи гениален природен морал и го заменяме с цивилизационния морал, в който има много неверни ценности, но родени от властовата невроза. – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР психотерапевтът и писател Мадлен Алгафари.

“Хомо невротикус нормалис“ – това е термин, за който мислих, че е шега преди години, а после си дадох сметка, че не е.

Това също е диагноза на днешния човек, който предпочита да е прав, а не щастлив. Под “властова невроза“ се има предвид оня човешки стремеж или в партньорски, или в родителски отношения, или в приятелски, или колегиални отношения, в които се търси непременно привелигирована позиция. Или това, което най-много отличава хомо невротикус нормалис от далечните ни по-здрави и мъдри прадеди е превръщането на принципа на властта във властова невроза.

Ако властта съществува като принцип в йерархията и в животинския свят – лъвът се наяжда пръв и след това вика женската и малките, то при него властовата позиция е средство за постигане целта кокал, за да може да оцелее.

При човека понеже вече има развита кора мозъкът и той знае, че съществува бъдещето за разлика от животното, става обратно.

Властта от средства става цел и кокалът става вечното средство за вечната цел – власт. Оттам следват всичките ни бъгове в здравето - и телесното, и психичното.“

Традициите

“Радвам се, че има възстановяване на интереса към фолклора, към традициите. Казвам го с особена гордост, защото моята майка е етнограф и аз прекарвах детските си години по бабини мазета на експедиции с нея, за да ровим за пафти, носии, или незаписани текстове за песни.

Когато човек е разтресен от нещо, което го е притеснило, търси като защитна реакция корени, търси заземяване.

Изпращам една доста пълна година с много събития. Посланието ми към хората може би е да имат и добавено време за обръщане навътре, то е спасително. Познанието е онова, което може да ни даде шанс да преценим невярното в живота.“

Чуйте Мадлен Алгафари в звуковия файл.

Снимки: facebook/madlen.algafari


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30