Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са „Онтологемите на странното“ на Радослав Мъглов

Радослав Мъглов представя експозицията „Онтологеми на странното“ в столичната галерия „Аросита“. Изложбата задава въпроси за освобождаването от табута по отношение на телесното. Чрез работите си Мъглов доказва, че различността се превръща в норма, вместо да класифицира странното, ужасяващото като изключение от нормата. Видовете материя са безформени, неопределими. Те не приличат на нищо конвенционално и се противопоставят на процеса на асимилиране през каквото и да е понятие или с каквато и да е абстракция. Чрез съжденията си, той се стреми да аргументира необходимостта от премахване на категоризация:

„Опитвам да предложа различен поглед към нещо, което обикновено се смята като отблъскващо, в крайна сметка работите също не могат да бъдат определени и като нещо конкретно, те са естетическа интерпретация на телесното. Тези неопределими форми приканват да бъдат изследвани и реализирани, не да категоризира зрителя по конвенционалния метод и да отхвърля. Част от творбите бяха в Дюселдорф. Определено мненията и там бяха амбивалентни спрямо нещата. Хората, с които дискутирах там не мисля, че са в по-различна степен подготвени за подобна дискусия от хората тук. Конкретно при тези работи има няколко подхода – в някои от рисунките се пресъздават едни псевдонаучни достоверности, имат заявката за такава, имаме органични форми нарисувани, с описания като стандартна илюстрация, отношението към медията е конвенционално, но в цялото вещо виждаме органични форми, неопределими.“

Ангелина Грозева и Радослав Мъглов
Изложбата „Онтологеми на странното“ на Радослав Мъглов, можете да разгледате до 3 януари 2022 г. в столичната галерия „Аросита“.

Повече за изложбата чуйте в разговора с художника.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58