Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ - Варна, представя изложбата „Като очи, като уста, като птица, като слънце“ на художничката, която живее в Германия – Людмила Миланова. Тя провокира вглеждането в два на пръв поглед противоположни свята - света на природата и света на техниката, като търси връзката между тях през погледа на фолклорното съзнание и на съвременния прочит. Инсталациите и видеа са отличени с множество стипендии и грантове, както и с международни изложби, сред които Берлин, Сеул, Киото, Ню Йорк, Ротердам и Москва. В творчеството си тя се занимава с природни явления и технологии. Често интерес представляват ефимерни субстанции като мъгла, облаци, светлина или физическите закони на материалните неща. Творбите ѝ включват видео инсталации, кинетични скулптури, обекти, фотографии и перформативни елементи, които са резултат от взаимодействието на техника, наука и елементи на илюзия.
„За мен означава в рамките на тази изложба да се осъзнаем като малка част от Вселената, а не да се възприемаме като автономни същества, да се върнем към тези много обикновени, но верни методи за разбирането на нашето съществуване. Спиритуалност технология да не се изключват като елементи , а да си помагат един друг. Без живота ми в Германия, не бих си насочила вниманието към фолклора и мистиката в България. Във видеото към изложбата смесвам различни природни обекти от България, съчетава се с тон от гайда, но манипулирани от мен, исках да комбинирам това с нещо по-модерно и ги смесвам с технически обект, скулптура, от една страна хвърля сянка върху природните ценности, от друга страна е като огледало, което рефлектира, поставям въпрос тази фолклористична версия и постигам формално тази хибридна форма между техника и фолклор.“
Повече за настоящата изложба на Людмила Миланова чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg