Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можем (ли) и сами

Снимка: @Работоспособнибг

В „Аларма“ гостуват Христина Бързанова и Пламен Проданов от платформата „Работоспособни.бг“, която вече 3 години съдейства на хора с намалена трудоспособност, търсещи професионален старт или промяна в кариерата да се свържат със социално отговорни работодатели. Самата Христина след инцидент преди години получава тежко двигателно увреждане, което променя живота ѝ, но платформата „Работоспособни.бг“ ѝ дава възможност за нов професионален път.

„Работоспособни.бг“ е отличена с Годишната награда за социални иновации на Министерството на труда и социалната политика с Първата награда в категория „Социални иновации, свързани с предоставяне на социални продукти и услуги“.

Платформата победител и в категорията: „Успешен ИКТ проект в полза на българската икономика“ на 10-ото издание на „Наградите на Българската асоциация по информационни технологии“ (БАИТ), връчени през февруари 2020 г.

„Работоспособни.бг“ е включена в Списъка на организациите одобрени да ползват знака „Произведено в България от хора с увреждания“, утвърден и поддържан от Агенцията на хората с увреждания и също е член на Националната федерация на работодателите на инвалиди НФРИ.

Ще ви разкажем за 14-годишния Георги Скордев от Бургас – сляпоглухото момче стана главен герой във видеото на дебютната песен на група TYR „Пътят към надеждата“.

Среща и с майката на Георги – архитект Мария Попова и с Петър Станчев, вокалист на група TYR и автор на текста на песента.

Премиерата в национален радиеофир на „Пътят към надеждата“ беше в „Аларма“ на 21 декември, а клипът беше показан за първи път по време на предаването „Българската Коледа“ на 25 декември.


14-годишният Георги играе себе си в клипа. Неговото двойно сензорно увреждане не е пречка към изграждането на силен екранен образ. Сцените, заснети по любимите на Георги места в Бургас препращат към моменти на самота, но показват и неговите приятелства, срещите с музиката и радостта в живота на сляпоглухото момче.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21