Дни след Нова година говорим за татове, караконджули, вампири, самодиви, тенци, плътеници и какви ли не приказни и страшни създания. Дедите ни внимавали през тези дни – между Коледа и Йордановден, да не отговарят, ако се почука по прозореца, да не излизат в потайна доба навън, да не си казват плановете за другия ден, защото нечисти сили подслушват... Въпросните създания населявали въображението на бабите и дядовците ни, а днес за тях пишат научни разработки и художници упражняват фантазията си да ги рисуват.
Сега смятаме тези неща за суеверие. Ала що е суеверие, и ако днес не вярваме в нещо, дали пък не падаме в плен на други, също неясни и странни убеждения? Да вярваш в пъклената цел на ваксинацията, например, какво е? Или да впрегнеш министерство на отбраната да копае дупка в Царичина, за да търси кивота на извънземните?
За миналите и настоящите митове и суеверия – разговор с проф. Георг Краев, етнограф и фолклорист, с доц. Веселка Тончева, с историка от Държавния архив Дарина Билярска, с писателя Калин Терзийски. Краев се съкрушава, че днес по-лесно приемаме вносните страшилки на Хелоуин, отколкото родните татове и караконджули, Дарина Билярска разказва за изтъкнати изследователи на приказните създания, Веселка Тончева съобщава, че вампирите и таласъмите изчезнали, според родопска баба, когато дошло електричеството. Калин Терзийски пък казва, че ако психиатър би чул навремето как говори Христос, сигурно би му предписал халоперидол – което значи, че не бива да бързаме да туряме етикет на нещата.
Чуйте предаването от звуковия файл.Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg