Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зима в планината – без какво да не тръгваме

| обновено на 10.01.22 в 07:36
Снимка: БГНЕС

Зимата е сезон, в който няма как да устоим на очарованието на планината. За съжаление тя крие своите опасности, особено сега, когато има риск от лавини заради затоплянето на времето.

Какви са опасностите и как да бъдем подготвени за тях?

Темата коментира в “Нашият ден” планинският спасител Момчил Панайотов.

“Планината през зимата е много красива, но и много опасна Тя има различен спектър от рискове и хората трябва да осъзнават това, когато потеглят  към нея.


На първо място е да се провери каква е прогнозата и по възможност да се провери състоянието на снега в планините.

Също много типично нещо за планините е разваляне на времето. През зимния период дори най-леката мъгла с малко вятър, вече създават съвсем различна обстановка. Много лесно се изчерпват силите на хората и много лесно човек може да се загуби.

Важно да не се предприемат тежки преходи, когато се очаква разваляне на времето.

Много хора не съобразяват облеклото, тръгват с неправилните обувки, без котки и съответно попадат в беда.

Друго важно нещо е да имаме със себе си GPS устройство или поне инсталирана на телефона навигационна карта, която да ни помогне да разберем къде сме, ако попаднем в мъгла.

Какво трябва да носим в раницата?

Много е подходящо да има поне една тънка пухенка, резервна топло яке, резервните шапка и ръкавици също са важни. Чай и някаква енергийна храна също е необходима да носим в раницата.

Чуйте повече от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00