Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за големия журналист Кирил Янев

На 9 януари почина големият журналист, полемист, автор на книги Кирил Янев – един от създателите на списание "Отечество".

Янев години наред беше пример за професионално майсторство, етика и човешки добродетели. Той почина на 96-годишна възраст.

За Кирил Янев разказва в “Нашият ден“ журналистът и публицист Кин Стоянов.

“Нормално е да си отива старият свят, за да дойде новият. Но, за да се обучи новият, някой трябва да предаде духовността и културата от една година на друга, от един век на друг. Затова аз нареждам журналистът, писателят и публицистът Кирил Янев сред тези духовни проводници, които на практика преведоха българската духовност от ХХ в ХХI век.

Той беше преди всичко един изключителен пример за професионализъм. Бях сред тези, които са имали щастието да разговарят с него. Човек, който имаше това щастие, можеше да научи страшно много.

Най-важният урок, който научих от Кирил Янев в журналистиката, намерих го в една от неговите книги. Там той разказваше за функцията отговорен редактор още преди Втората световна война, когато е имало цензура и когато за публикации, които не са били удобни на режима, направо са те прибирали в полицията и са те пребивали.

И тогава как печатът е пазел своите автори – посочвани са като отговорни редактори хора, които са били сподвижници на идеята. И под тяхно прикритие перата са писали и са защитавали своите възгледи, онези отговорни редактори са го отнасяли в репресиите на властта.

Беше невероятно добре изграден този образ на човекът, преминал от царско в републиканско време.

Невероятна е устойчивостта, която Кирил Янев през целия си живот демонстрира по отношение на своя професионализъм. Какво ли не е бил той в тази професия?! Започнал е от първите стъпала, за да се превърне в един от стожерите, един от хората, които създадоха вестник “Поглед“, който беше образец за журналистика. Беше и един от хората, които създадоха списание “Отечество“.

Когато Кирил Янев се оттегли от оперативна журналистика, написа книги, които са изключително ярко свидетелство за времена и епохи, на които той или е бил свидетел, или е бил търсач, за да ги открива.“

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – личен архив на семейството и СБЖ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10