Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КСНС препотвърди позицията си за РСМ – какво следва

Любомир Кючуков: Позитивно е, че институциите и партиите ни мислят еднакво за РСМ

Проф. Огнян Герджиков: РСМ трябва да разбере, че няма да отстъпим от исканията си

| обновено на 11.01.22 в 11:35
Снимка: Пресцентър на президента

Има ли промяна в позицията на България към Северна Македония след Консултативния съвет при президента?

Темата коментира в “Нашият ден“ Любомир Кючуков, дипломат от кариерата, директор на Института за икономика и международни отношения.

“На практика има два основни резултата от вчерашното заседание на Консултативния съвет. Първият е, че беше препотвърдена досегашната досегашната българска позиция, включена в няколкото документа, за които става дума в съобщението след Консултативния съвет.  

Любомир Кючуков

“Второто е, че беше подкрепен подходът на правителството за активно търсене на решение на този проблем. От тази гледна точка бих казал, че наистина няма изненада.

Първият позитивен факт е, че българските институции и българските политически формации мислят еднакво по този въпрос.

Второто е, че действително няма друг път за намиране на решения от този проблем, извън постигането на договореност.

Сякаш напоследък в очите на българското обществено мнение започва да битува мнението, че всяка договореност, която бъде постигната между България и РСМ, би била в ущърб на България, едва ли не предателство на българските интереси.

Тук следва да се напомни, че самото блокиране на началото на преговорите от българска страна не беше цел, а инструмент. И спирането на преговорния процес между двете държави не може да се разглежда като цел на българската външна политика.

Според мен основата за българската външна политика би била постигне на двустранно споразумение между двете страни, в което да има ясни ангажименти за решаване на проблемите. Да има пътна карта във времето как тези ангажименти да бъдат изпълнени и не на последно място механизъм за контрол, който да позволява наблюдаването на тези ангажименти в рамките на преговорния процес."

"Първото, което е важно да се каже, е, че България много ясно заяви и това беше потвърдено и вчера, както към сегашната идентичност на гражданите на РСМ, така и към правото им да наричат езика си както те намерят за добре.

Друг е въпросът, че надписи и транспаранти от рода “Македония е българска“, каквито видяхме вчера пред сградата на Президентството, не подпомагат българската позиция. Защото в основата на българската позиция лежи настояването да се спазва Договорът за добросъседство, в който двете страни ясно и категорично заявяват, че нямат териториални претенции."

Чуйте повече в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Огнян Герджиков, юрист и политик, председател на 39-ото НС.

“Много се радвам, че на вчерашния Консултативен съвет нашите политици са били единодушни. Това показва, че по много важни национални теми можем да постигаме съгласие, това е похвално.

Огнян Герджиков

Известно е, че в Македония се насажда една добре изразена омраза към България. Те трябва да разберат, че ние няма да отстъпим, защото ние си изпълняваме задълженията по договора. Ред е те да направят крачките, които трябва да бъдат направени. Те нарушават този договор. Докато не спазват това, което са се ангажирали преди четири години, няма шанс да се направят тези прошки. Трябва да разберат, че те са на ход и трябва да направят така, че да отворят врата си към ЕС.“

Негативната нагласа към България

“Това зависи от управлението на РСМ. Те трябва първо тези учебници, по които учат македонските деца да ги махнат и пренапишат. Да ги заменят с такива, в които да няма ругателства към България. Да не се изкарва България една фашистка държава, фашизъм в България в този смисъл на думата изобщо не е имало, това историците го знаят чудесно. Те възпитават още от детска възраст едно отношение към България едва ли не като към най-голям враг. “

Чуйте проф. Огнян Герджиков в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26