Как става така, че животните, които произвеждат отрова, съумяват да не отровят самите себе си?
С течение на времето те са развили две основни стратегии: едната е в изолиране на токсичния резерв от останалите телесни органи, а другата в развиване на резистентност към тях.
Отровата служи на притежателите си или за да се отбраняват от онези, които искат да ги изядат, или в по-макабрения вариант, да убият онзи, когото самите те искат да изядат.
Тук английският език прави разлика между venomous и poisonous. Първите venomous съществата, като осите например, доставят токсичния си химически коктейл, като нараняват противника чрез жило, зъби или шип.
За разлика от тях poisonous oрганизмите (жаби, птици) пасивно секретират най-често чрез кожата/перата, която друго същество може да докосне.
Отровите исторически са играели важна роля в откриването на специфични протеини и техните функции и са служели за разработване на редица лекарства.
Един от компонентите в отровата на токсична жаба е показал антираков ефект при лабораторни тестове, а друг вид отрови имат анестезиращи функции.
Изучаването на отровни птици от далечни острови или тропически жаби прилича на нишово изследване, но освен че набавя знания за функционирането на биосферата, всъщност може да има и редица приложения за хората.
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg