Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ тръгва по екраните на страната

Последните стихове на Петя Дубарова, намерени на пишещата ѝ машина, 4 декември 1979 г.
Снимка: къща-музей „Петя Дубарова“ - Бургас

Тази седмица е гала премиерата на новия български филм, посветен на рано отишлата си изключително талантлива Петя Дубарова, оставила неповторима следа в българската лирика.

След премиерата в родния град на митологичната поетеса – Бургас, филмът ще бъде представен в София и в страната. 

Премиерата в Пловдив е на 19 януари. В столицата предстои официална прожекция на 20 януари и среща с актьорите на червения килим в кино Арена The Mall, а от 21-ви филмът „Петя на моята Петя“ тръгва по екраните на страната.


Ролите са поверени на Александра Костова (награда за главна женска роля от международното жури на фестивала „Златна роза“ 2021), Алиса Атанасова, Юлиан Вергов, Албена Павлова, Алена Вергова, Ясен Атанасов, Мартин Методиев, Моньо Монев, Васил Банов, Емил Марков и Александър Милчев. Режисьор е Александър Косев, зад камерата е Иван Вацов, а сценарият е дело на Нели Димитрова и Валентина Ангелова. Филмът е с дотация от Националния филмов център и е подкрепен финансово от Община Бургас.


Въпреки че беше включен в афиша на 25-ия „София филм фест“ през лятото на 2021 г., „Петя на моята Петя“ излиза официално на екран тази година, защото на 25 април се навършват 60 години от рождението на Петя Дубарова – съобщи за „Артефир“ продуцентът на филма Николай Урумов.

Снимки: къща-музей „Петя Дубарова“ - Бургас, „София филм фест“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50