Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ тръгва по екраните на страната

Последните стихове на Петя Дубарова, намерени на пишещата ѝ машина, 4 декември 1979 г.
Снимка: къща-музей „Петя Дубарова“ - Бургас

Тази седмица е гала премиерата на новия български филм, посветен на рано отишлата си изключително талантлива Петя Дубарова, оставила неповторима следа в българската лирика.

След премиерата в родния град на митологичната поетеса – Бургас, филмът ще бъде представен в София и в страната. 

Премиерата в Пловдив е на 19 януари. В столицата предстои официална прожекция на 20 януари и среща с актьорите на червения килим в кино Арена The Mall, а от 21-ви филмът „Петя на моята Петя“ тръгва по екраните на страната.


Ролите са поверени на Александра Костова (награда за главна женска роля от международното жури на фестивала „Златна роза“ 2021), Алиса Атанасова, Юлиан Вергов, Албена Павлова, Алена Вергова, Ясен Атанасов, Мартин Методиев, Моньо Монев, Васил Банов, Емил Марков и Александър Милчев. Режисьор е Александър Косев, зад камерата е Иван Вацов, а сценарият е дело на Нели Димитрова и Валентина Ангелова. Филмът е с дотация от Националния филмов център и е подкрепен финансово от Община Бургас.


Въпреки че беше включен в афиша на 25-ия „София филм фест“ през лятото на 2021 г., „Петя на моята Петя“ излиза официално на екран тази година, защото на 25 април се навършват 60 години от рождението на Петя Дубарова – съобщи за „Артефир“ продуцентът на филма Николай Урумов.

Снимки: къща-музей „Петя Дубарова“ - Бургас, „София филм фест“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28