Битката за чистия въздух сякаш става все по-актуална в наши дни. “Дишай, Перник” е сдружение на граждани, които са припознали себе си в борбата за по-чист въздух в града. Всеки един от членовете се ангажира за подобряване и опазване на околната среда и по-специално чистотата на атмосферния въздух, формиране на граждански инициативи и контрол по отношение на публичните отговорни институции.
Темата коментира в “Нашият ден“ Силвия Рударска, журналист и член на Сдружение “Дишай, Перник“:
“Причината за иницииране на сдружението беше замърсеният въздух. С годините сме имали доста проблеми. Имали сме ситуации с основните замърсители, в които институциите са реагирали и са ни помагали, така че замърсителите да намалеят и хората да живеят в по-добри условия.
Въздухът е едно от основните неща, осигуряващи нормалния начин на живот. В града имаме доста болни от белодробни заболявания, мръсният въздух е и една от причините за раковите.
Искрено се надяваме децата на Перник да имат по-добро бъдеще и да живеят в по-добра среда. Това, в което вярваме, е, че промяната може да се случи само и единствено с участието на гражданите, институциите не са всемогъщи.“
Чуйте Силвия Рударска в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Гавраил Гавраилов, журналист и социолог, наблюдаваща инициативата:
“Инициативата стартира за Перник преди няколко години, но тя е резултат от поредица събития и обстоятелства и всичко онова, което в момента наричаме “Зелен преход“.
Изуми ме гражданската енергия на хората в Перник. Всички заинтересовани страни се обединиха около една обща визия за Перник, като зелен град с просперираща икономика и щастливи хора.
Основният проблем е мръсният въздух, който е плод не само на настоящата ситуация, а на всички тези над 130 години индустриално развитие на града.
В момента представата за Перник наистина не е много добра, но хората имат желание да допринесат за един по-различен облик на Перник."
“Дишай, Перник“
“Като всяка гражданска инициатива и тази има нужда от подкрепа и припознаваме. Това, което много ме впечатли, е желанието на перничани да си създадат своя, собствена, независима мрежа за измерване на чистотата на атмосферния въздух. Те вече са напреднали много в този процес. Дори са осъществили контакт с учени от Пловдивския университет, които изработват подобна апаратура, двете заинтересовани страни съвместно ще изградят мрежата. Това показва, че “Зеленият преход“ в Перник вече започва.“
Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg