Какво трябва да се реформира в съдебната ни система? Кой е виновен за това, че българският съдебен суверенитет е подложен на много тежко съмнение от най-близките ни партньори в ЕС и САЩ?
Четирите партии от управляващата коалиция поискаха оставката на главния прокурор – „Призоваваме Иван Гешев да подаде оставка, като по този начин поеме отговорност за действията си и даде възможност на българската прокуратура да изпълнява функциите си в защита на публичния интерес" – се казва в тяхната декларация само ден преди това стана известно, че председателят на Антикорупционната комисия КПКОНПИ Сотир Цацаров подава оставка от 1 март. След оставката на Сотир Цацаров като шеф на КПКОНПИ, кое по Конституция може да бъде основание за предсрочно прекратяване на мандата на Главния прокурор?
Кои са препъникамъните пред съдебната реформа, неизбежно ли е преструктурирането на ВСС, какви промени трябва да бъдат направени в Закона за съдебната власт – въпроси, които адв. Михаил Екимджиев, председател на Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, коментира в предаването "Законът и Темида".
"Декларацията за мен беше един силен, макар и малко закъснял символен жест от страна на новото парламентарно мнозинство, което се самоопределя като реформаторско и дойде на крилете и с устрема на протестите с обещание да направи най-сетне радикална реформа именно в съдебната система. Като иконата на тази реформа, целта, е именно елиминирането на Иван Гешев, чието място, очевидно, не е изобщо в магистратурата. Тази декларация, записана като първа точка в коалиционното споразумение, беше един важен и ценностен жест."
Победа за съдебната система или за самия Цацаров е неговата оставка
"Рано е да се каже"... Така или иначе инициативата беше иззета от Цацаров – той е брилянтен тактик. Той направи един изпреварващ ход, защото, когато си подаде оставка, а това е едностранен акт на прекратяване на служебното правоотношение и оттук каквито и нарушения да има, те не могат да бъдат юридически използвани, примерно за дисциплинарно уволнение или дисциплинарно наказание. Т.е. той излиза "чист на бял кон", а сезирайки прокуратурата, с този водевилен жест, той ще бъде "препран" от Гешев, за да излезе чист като ангелче, както излезе Пеевски (той е един от малкото "доказано невинни" и безукорни депутати)."
Прокурорската колегия на ВСС прие становище по повод декларацията на управляващата коалиция с призив за оставката на Иван Гешев.
"Толкова обръгнахме на странни зарове от страна на прокуратурата... Вече, когато нещо излиза от прокурорската колегия, съм склонен да го възприемам като онези невинаги прилични надписи по обществените тоалетни и не бих го коментирал юридически."
Има ли политическа воля да се случи съдебна реформа у нас?
"Има воля, но за мен остават неясни средствата, остава в зоната на здрача точно какво смятат да се прави. В интервю на Христо Иванов (двигател и идеолог на съдебната реформа в това реформаторски мнозинство) в БНТ той опита да обясни какви ще бъдат стъпките на така желаната от всички ни съдебна реформа. Това, което чух, ме обезпокои. Някак си останах с впечатлението, че ВСС ще бъде оставен да изкара мандата си до 3 октомври 2022 г., което най-вероятно означава, че Гешев също ще оцелее поне дотогава. Категорично не разбрах също – нито сега, нито в предишните изказвания на Кирил Петков и на Христо Иванов – защо те смятат, че ако сега предсрочно бъде разпуснат ВСС, за което има технологични и процесуални способи да се случи, не би могло да се сформира мнозинство в парламента, което да избере читави хора в новия ВСС от съдийската квота. А те смятат, че през октомври това би могло да се случи. Създава се впечатление, че има някакъв консенсус не само между коалиционните партньори, но и с останалите политически сили в парламента (визирам ГЕРБ и ДПС) след октомври да има подкрепа за някакви конституционни промени и за по-сериозни реформи в съдебната власт.
Адв. Михаил Екемджиев подчерта, че винаги е подкрепял "Да, България" в желанието ѝ за съдебна реформа, както и Христо Иванов. Но смята, че той дължи обяснение какви точно са тези договорки, които се спестяват на този етап. Защо се разчита, че след октомври ще има по-голяма вероятност да бъде постигнато парламентарно мнозинство от 2/3, за да бъдат излъчени подходящи членове на новия ВСС?
"Ако устремът на протестите бъде трансформиран в постоянен политически натиск, тук-там престъпните мафиотски триади на задкулисието, на подземието в съдебната система, ще започнат неизбежно да се пропукват." – смята адв. Екимджиев. Той е категоричен, че не трябва да се губи нито минута и ВСС незабавно трябва да бъде разпуснат предсрочно – и това може да стане с елементарно изменение в Закона за съдебната власт.
Чуйте още в звуковия файл.
Адвокат Михаил Екимджиев е бил прокурор в Районната прокуратура - Пловдив, има над 100 спечелени дела пред Европейския съд по правата на човека. Ръководител е на множество правозащитни проекти, осъществени от “Асоциация за европейска интеграция и права на човека”. Учредител, председател на Управителния съвет, ръководител на проекти, лектор и експерт към “Асоциация за европейска интеграция и права на човека”. Има специализация в Съвета на Европа по Защита правата на човека. Участва в редица международни семинари и обмяна на опит във Великобритания, Чехия, Полша и др. Лектор е на многобройни национални и международни конференции.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg