Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Духовната слепота

Снимка: budiveren.com

В евангелско четиво от тази неделя става дума за един незрящ просяк, който от сутрин до здрач до градските порти на Иерихон проси милостиня от минаващите. Години наред този нещастник седи там, рядко получава милостиня и въпреки несретата си, надеждата не го напуска. Чул за чудесата и изцеленията, който извършва Спасителя иерихонския слепец очаква Божията милост да не подмине и него. Сбъдват са надеждите и очакванията му. Вярата му е възнаградена. Господ Иисус Христос наистина минава покрай града и дарява със зрение невиждащият. За кой ли път Синът Божи казва твойта вяра те спаси. Но кой чува тези думи. Зрящите книжници и фарисеи, които са наоколо или до преди минути незрящия просяк. Д-р Венцислав Каравълчев, преподавател в Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски” търси основанията за духовната слепота. Какво означава да вярваш? Доколко сме духовни слепи и как можем да прогледнем. Какви са нашите духовни водачи и защо? Кой следва да ни наставлява във вярата и как?


Християнска поезия

Стихотворението „Молитва” от Емануил Попдимитров, в изпълнение на актьора Ириней Константинов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18