Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестиционна спестовна сметка – защо и за кого

Снимка: БНР, архив

Какви възможности предлага инвестиционната спестовна сметка и за кого е подходяща? Дали тя може да бъде финансово убежище на нашите спестявания в условията на инфлация?

Темата коментира в “Нашият ден“ Никола Янков, финансов анализатор:

“Ситуацията с отрицателните банкови лихви, особено за по-големите суми и увеличените такси, ще продължи тази година. Бих добавил, че това ще продължи може би и в следващите няколко години, тъй като макрорамката в Еврозоната и ЕС няма да се промени скоро, поне по отношение на лихвената политика на ЕЦБ. Това е новото нормално, с което хората, които имат спестявания, трябва да свикнат.“

“Алтернативата за повечето български граждани досега е била винаги нещо като имот, или заеми на приятели, или някакъв вид нетрадиционен за инвестиране извън банковата система.

Истината е, че по-голямата част от хората в Западна Европа и в развития свят използват един друг начин за управление на своите спестявалия. Това е спестовната инвестиционна сметка.

Това всъщност е сметка, управлявана от професионални мениджъри от компании, които са лицензирани за целта.

Всяко семейство, инвеститор или спестител има в нормалния свят такава сметка, в която натрупва текущо спестявания. Това са дългосрочните спестявания, примерно нещо, заделено за собствен пенсионен фонд, след като човек излезе от активна роля. Или фонд за образование на децата след години.

При инвестиционните сметки парите не са забити в една конкретна сграда, апартамент или нещо подобно. Имате множество финансови инструменти, които са инвестирани в цял свят. Реално инвестирате по света. По този начин човек не слага всичките си яйца в една кошница.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26