Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учредиха литературна награда на името на Константин Павлов

Снимка: Ангелина Грозева

Официално бе учредена Национална награда за поезия на името на Константин Павлов. Основен инициатор на наградата е журналистката и дългогодишна ръководителка на Българската редакция в "Дойче веле" – Румяна Таслакова. 

Константин Павлов"Константин Павлов несъмнено е едно от най-необичайните и знакови явления в българската поезия – немногословният автор, чиито забранени "Стихове" се преписваха на ръка, разпространяваха се и се превръщаха в символи на литературния и човешки стоицизъм, на свободния и неустрашим дух, на високия смисъл да останеш верен на Словото и истината", споделят инициаторите.

Членове на журито, което ще присъжда наградата, са поетесата и драматург Мирела Иванова, литературният историк и критик проф. Михаил Неделчев и писателят Ани Илков. Статуетката, изработена от скулптора Ангел Станев, ще се връчва всяка година на рождения ден на Константин Павлов – 2 април, на тържествена церемония в Софийската градска художествена галерия.

Чуйте от звуковия файл какво споделиха пред Ангелина Грозева Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев, Румяна Таслакова и доц. Ани Илков.

Константин Павлов е роден на 2-ри април 1933 г. в с. Витошко, Пернишко. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в СУ "Кл. Охридски". Редактор в Радио София (1957-1959). Редактор в издателство "Български писател" (1961-1962; 1964-1965). Редактор във в. "Литературен фронт" (1963). Редактор в "Мултифилм" (1965-1966). От 1966 до 1975 г. му е забранено да работи и публикува. През 1975 г. получава разрешение за работа в "Българска кинематография". През същата година е приет за член на Съюза на българските филмови дейци, а през 1980 г. е избран за член на Съюза на българските писатели. През 1983 г. по повод 50 години от рождението му е издадена кн. "Стари неща" със стихове от първите му две книги и сценарии. През 1989 г. за първи път след дълго прекъсване печата стихотворения във в. "Литературен форум". Напуска СБП на 03.02.1989 г. Никога не е членувал в други организации или партии. Умира на 28.09.2008 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58