Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов шрифт за деца се създаде в България

Ключов елемент за четенето при децата е типографията на книгата, защото тя влияе върху ергономията на четенето. Важно е да се осигури максимална разпознаваемост на символите. В англоезичния свят още от миналия век се работи по направата на нови шрифтове, в България темата се дискутира последните 15 години. 

Според преподавателката в Редингския университет – професор Сю Уокър децата могат лесно да адаптират погледа си към серифни и несерифни шрифтове, но някои от формите не са удобни за четене. А шрифтът „Фоксбуук“, който създават Десислава Алексиева и художникът Кирил Златков, е съобразен с изследванията, направени в България и помага на начинаещи читатели да привикнат по-бързо.

Шрифтът Адис, създаден за хора с дислексия от Кристина Костова в България се прилага на много места при книжките за деца. Основни букви, на които се обръща внимание при тяхното изписване са „А“, „П“ и „Т“, като има няколко възможности за тяхното изобразяване. Шрифтът вече е достъпен за използване.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – ФБ профил на Кирил Златков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пойни птици" – новата стихосбирка на Владислав Христов с премиера в Пловдив

Тази вечер в Пловдив, в клуб "Петното на Роршах", ще бъде представена стихосбирката на Владислав Христов – "Пойни птици". Авторът е от Шумен, но живее в Пловдив и работи като журналист и фотограф. Той е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратка проза. Три поредни години е включен в класацията на 100-те..

обновено на 25.02.25 в 09:50
Регионален исторически музей

Боевете край Стара Загора: Изложба, която разказва история

Оригинално оръжие от Руско-турската война, опълченски униформи, частица от Самарското знаме и копие на знамето на старозагорските въстаници от 1875 г. – първообраз на българския трибагреник. Това ще бъде показано на изложбата "Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 г." Експозицията ще бъде открита днес, 25 февруари, от 15:00 ч . в град..

обновено на 25.02.25 в 09:40

Тенори срещу сопрани: Музикален дуел с блясък и страст

Тази вечер в Ловеч предстои музикален дуел между тенори и сопрани в спектакъла "Марс и Венера". Ловчанското читалище "Наука 1870" ще се превърне в арена на тази музикална битка. От 18 ч. сцената ще се изпълни с драматично напрежение, страст и виртуозност, защото Държавна опера – Русе представя галаконцерта-спектакъл " Марс и Венера: Тенори срещу..

обновено на 25.02.25 в 09:28

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50