Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуозният пианист от Турция – Доач Бездюз

4
Снимка: личен архив

Той е млад виртуоз пианист от Турция. Името му е Доач Бездюз. И влезете ли в Нов български университет, ще дочуете нежна мелодия от роял. Най-вероятно е Доач, репетира и танцува с пръсти по клавишите, понякога излиза за кратка почивка, но бърза да се върне отново там, при пианото, в една от кратките му почивки, разказа за пианото, за това какво е да отраснеш в музикално семейство и да се обучаваш при маестро Людмил Ангелов в България. Днес казва, че отговор на въпроса, кой е любимият му композитор, няма, защото от всеки композитор е научил по нещо:


„Не е възможно да кажа кой е любимият ми композитор, защото всички са направили големи дела в историята на музиката, всяка композиция, която свиря ме учи на нещо ново. Палитрата от цветовете на емоции не се описва, усеща се. Да се родиш в семейство на музиканти, повлиява на развитието ти като такъв. Фактът, че майка ми Рейхан Бездюз е диригент на детски хор в Мерсин и фактът, че аз имах възможност да бъда в него, допринесе много за моя път. Оттам идва интересът ми към дирижирането. Благодарение на сестра ми натрупах много знания за репертоара на цигуларите и за самия инструмент. Вече имам репертоар в камерната музика. Благодарение на баща ми – Бюлент съм се сдобивал с много знания за оперното изкуство. Връзките с предишните ми преподаватели не бяха толкова силни, каквито бяха с маестро Ангелов. Много се радвам, че се срещнах с него. Пианото може да осигури един от най- прекрасните начини на живот. За мен то е не просто 80 на брой черно- бели клавиши, а инструмент, който създава приказен живот. Много са парчетата от пъзела съставляващи един добър пианист. Много е важна срещата с големи имена в музиката, от това всеки млад пианист си подрежда своя поглед към партитурите, съпреживява любовта си към дадената музика. Колкото повече майстори има до Вас, толкова по-голям майстор можете да станете и Вие.“

Доач Бездюз и Ангелина  Грозева
Доач избира да се развива в България, като започва да учи в Нов български университет при професор Людмил Ангелов. Започва музикалното си образование в Държавната консерватория към Мерсинския университет като ученик в класа по пиано на Марина Джинджарадзе. Активно концертира самостоятелно и с камерни ансамбли. Има концерти и с различни хорови състави в Турция и в чужбина. Работил е в Мерсинската опера и балет като акомпаниатор на хор. През годините участва в майсторските класове на най-изтъкнати пианисти като Муитин Дюроглу, Мартин Блументал, Озгюр Айдън, Емре Еливар, J. C. Van den Eynden, Гюлсин Онай, Марта Гуляс, Винченцо Балзани, Артур Писаро, Людмил Ангелов. Носител е на редица награди от национални и международни конкурси.

Снимки: личен архив на Доач Бездюз, Ангелина  Грозева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00

"Кавалерът на розата", комична опера в три действия от Рихард Щраус

Либрето: Хуго фон Хофманстал. Световна премиера: 26 януари 1911, Дрезден - Königliches Opernhaus. Първо изпълнение в България: 2 юни 1969, София, режисьор – Димитър Узунов, диригент – Асен Найденов. Действащи лица: • Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – сопран • Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – мецосопран • Барон Окс..

публикувано на 14.06.24 в 09:22