Кога в България ще бъде въведена депозитна система за пластмасовите и стъклени опаковки, какъв е смисълът от въвеждането на такава?
Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Сиджимов, зам.-министър на околната среда и водите:
“В процес на подготовка сме на депозитна система, имахме разговор с всички потенциални участници. Всички откликнаха положително на поканата, осмисляме какъв ще бъде механизмът на работа на система у нас.
Предполагам, че ще въведем стандартния модел, който и другите страни в Европа вече са въвели.
Но в разговорите с участниците, които са поканени в разработването на системата, ще преценим дали в една или друга посока ще трябва да направим някаква адаптация за нашите изисквания, които бихме имали в България. Не искам да определям още какъв ще е точно моделът, но ще бъде нещо подобно на това, което се прилага във всички страни в ЕС.“
Срокове
“Започваме с обследването, в което да преценим каква ще бъде натовареността на системата, какво разпределение трябва да има на пунктовете за приемане, кои ще са магазините, в които ще могат да бъдат доставени вендинг машини.
Предполагам, че до края на тази година бихме имали една картина. Също така до края на годината, трябва да предложим някои промени в законодателството и вече работим по въпроса. Надявам се, че в началото на следващата година ще можем да въведем депозитната системата.“
Вендинг машини
“Това е една от възможностите. Това са едни инструменти, които могат да помогнат за автоматичното приемане на опаковките. Виждаме възможността и малките магазини да могат да участват, тъй като баркодът може да се чете с най-обикновен четец. След като той бъде разчетен, ще стане ясно дали опаковката принадлежи към системата, или не е включена в нея.
Вендинг машини се въведоха от някои от веригите и в някои общини с пилотни проекти.“
Кампанията
“Без участието на хората в системата, тя е една мъртва система. Задължително е да бъде направена информационна кампания, всички да бъдат запознати с това как работи и какви са отговорностите. Това ще бъде задължителен елемент в прилагането.“
Чуйте целия разговор звуковия файл.
“Депозитната система е важна, защото наблюдаваме, че в държавите и регионите по света, в които тя се случва, рязко спада замърсяването на обществени места с подобни опаковки, на което ние сме свидетели навсякъде у нас.
Депозитната система е доказана като един от най-ефективните начини за обратно връщане на тези материали в икономиката, където те създават полза. Това е и преход към кръговата икономика, за която толкова много се говори вече на ниво ЕС. Надявам се и у нас да започнем да виждаме какво означава това.
Тази система позволява да се съберат чисти опаковки, които да могат да бъдат рециклирани обратно и отново да станат опаковки за продукти, защото качеството им позволява това.“
Ще се включат ли хората?
“Миналата година направихме едно представително проучване на общественото мнение, в което получихме много интересен резултат. 62% от участниците са отговорили, че одобряват въвеждането на депозитна система, а само 9% са отговорили, че не одобряват. Останалите нямат достатъчно информация, за да преценят.
Трябва да има информационна кампания. 82% от хората дадоха отговор в проучването, че биха си връщали бутилките в магазина, ако има депозит върху тях.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg