Кога в България ще бъде въведена депозитна система за пластмасовите и стъклени опаковки, какъв е смисълът от въвеждането на такава?
Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Сиджимов, зам.-министър на околната среда и водите:
“В процес на подготовка сме на депозитна система, имахме разговор с всички потенциални участници. Всички откликнаха положително на поканата, осмисляме какъв ще бъде механизмът на работа на система у нас.
Предполагам, че ще въведем стандартния модел, който и другите страни в Европа вече са въвели.
Но в разговорите с участниците, които са поканени в разработването на системата, ще преценим дали в една или друга посока ще трябва да направим някаква адаптация за нашите изисквания, които бихме имали в България. Не искам да определям още какъв ще е точно моделът, но ще бъде нещо подобно на това, което се прилага във всички страни в ЕС.“
Срокове
“Започваме с обследването, в което да преценим каква ще бъде натовареността на системата, какво разпределение трябва да има на пунктовете за приемане, кои ще са магазините, в които ще могат да бъдат доставени вендинг машини.
Предполагам, че до края на тази година бихме имали една картина. Също така до края на годината, трябва да предложим някои промени в законодателството и вече работим по въпроса. Надявам се, че в началото на следващата година ще можем да въведем депозитната системата.“
Вендинг машини
“Това е една от възможностите. Това са едни инструменти, които могат да помогнат за автоматичното приемане на опаковките. Виждаме възможността и малките магазини да могат да участват, тъй като баркодът може да се чете с най-обикновен четец. След като той бъде разчетен, ще стане ясно дали опаковката принадлежи към системата, или не е включена в нея.
Вендинг машини се въведоха от някои от веригите и в някои общини с пилотни проекти.“
Кампанията
“Без участието на хората в системата, тя е една мъртва система. Задължително е да бъде направена информационна кампания, всички да бъдат запознати с това как работи и какви са отговорностите. Това ще бъде задължителен елемент в прилагането.“
Чуйте целия разговор звуковия файл.
“Депозитната система е важна, защото наблюдаваме, че в държавите и регионите по света, в които тя се случва, рязко спада замърсяването на обществени места с подобни опаковки, на което ние сме свидетели навсякъде у нас.
Депозитната система е доказана като един от най-ефективните начини за обратно връщане на тези материали в икономиката, където те създават полза. Това е и преход към кръговата икономика, за която толкова много се говори вече на ниво ЕС. Надявам се и у нас да започнем да виждаме какво означава това.
Тази система позволява да се съберат чисти опаковки, които да могат да бъдат рециклирани обратно и отново да станат опаковки за продукти, защото качеството им позволява това.“
Ще се включат ли хората?
“Миналата година направихме едно представително проучване на общественото мнение, в което получихме много интересен резултат. 62% от участниците са отговорили, че одобряват въвеждането на депозитна система, а само 9% са отговорили, че не одобряват. Останалите нямат достатъчно информация, за да преценят.
Трябва да има информационна кампания. 82% от хората дадоха отговор в проучването, че биха си връщали бутилките в магазина, ако има депозит върху тях.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg