Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица "Моментна снимка" с Майя Праматарова и приятели за световното изкуство

Бродуей е жив

Бродуей отвори отново врати след 18 месеца прекъсване, което лиши от поминък хиляди актьори, сценични работници и служители, свързани с театралния живот. След дългото затваряне две представления предизвикаха голям зрителски интерес. Това са „Мюзикмен“ на Робърт Райнигер и Мередит Уилсън и „Компания“ на Стивън Зондхайм. Двата знаменити мюзикъла се завръщат на Бродуей с различни очаквания.

„Мюзикмен“, в новата постановка на режисьора Джери Закс, съхранява рисунъка на класическия прочит на спектакъла, започнал триумфално през 1957 година. Този прочит разчита на носталгичните настроения, съвършеното изпълнение на трупата и участието на Хю Джакман, знаменит не само като филмов актьор, а и като певец и танцьор.


Подходът към „Компания“ е различен. Режисьорката от Великобритания Мариан Елиът тръгва радикално като променя дори пола на основния персонаж. В нейния прочит, младият мъж Боби, решил да събере на рождения си ден група приятели, е жена и това не е механична промяна, а цялостно проведена линия, която поставя всепризнатия мюзикъл на Зондхайм в нов контекст. Редакцията е направена с предварителното съгласие на Зондхайм, доверил се заслужено на режисьорката. Уви, самият Зондхайм вече не е с нас, но неговите мюзикъли тепърва ще се преоткриват през 21-вото столетие. Уникалният му талант на композитор и текстописец е всепризнат, на негово име са назовани театри, той се появява като персонаж и във филми като „Тик, тик… Бум“ с режисьор Лин-Мануел Миранда.

Едва прехвърлил 40-годишна възраст, Миранда дебютира в киното с този филм за живота на композитора на мюзикъла „Наемът“/„Рент“ Джонатън Ларсън (с участието на Андрю Гарфийлд), но името му се свързва преди всичко с хита „Хамилтън“ (16 номинации и 11 награди „Тони“). Този мюзикъл, посветен на живота на бащата-основател на Америка Александър Хамилтън, е на Бродуей седма година с неизменен зрителски успех.

Голям е интересът и към друг бродуейски спектакъл на Лин-Мануел Миранда, игран на импровизационен принцип. Подробности за това представление и за уникалния път на композитора, драматурга и актьора ще чуете в новото издание на поредицата „Моментна снимка“.

Чуйте повече от звуковия файл.


Снимки: Майя Праматарова – личен архив и ЕПА/БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15