Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На театър в „Галерия Стриндберг“ с актьора Димитър Николов

Снимка: Театър "Азарян"

Някъде между пълното себеотдаване и отговорното поставяне на стабилни основи, изградени от всепоглъщащо посвещаване на детайла, въздух на сцената и на екрана си поемат персонажите на Димитър Николов.

За своите почти 30 години актьорът има щастието да работи с режисьори като Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Добчев, Явор Гърдев и Галин Стоев и да даде живот на немалко образи. Играе на сцените на Народния театър, театър „Сълза и смях“, Театрална работилница „Сфумато“, Театър „Азарян“, както и в Драматичните театри в Пловдив и Сливен. В постановки като „Синята птица“, „На ръба“, „Наблюдателите“, „Братя Карамазови“. „Стъклената менажерия“, „Медея, майка ми“ и други. 

В киното започва с поредица късометражни филми, но прави пробив с „Христо“ на режисьорите Григор Лефтеров и Тодор Мацанов. Играе и в два дебютни за режисьорите им филма – „Безкрайната градина“ на Галин Стоев и „Доза щастие“ на Яна Титова. Можем да го видим и във филмите „Живи комини“ на Радослав Спасов и „Далеч от брега“ на Костадин Бонев. Но спокойно, все още има филми, в които не се е снимал, а може. В телевизионен план сме го гледали само в сериала „Дяволското гърло“, поне засега. За цялото това творчество е носител на няколко филмови награди, като последната е за полет в изкуството на името на Стоян Камбарев. Освен това през 2018-а е единственият българин, попаднал в селекцията на „Берлинале“ за млади таланти.

В момента той репетира усилено за „Калигула“ на Диана Добрева по текст на Албер Камю. Там влиза по заместване, а причината е участието на постановката в престижен театрален фестивал в Япония.

Поводът актьорската история на Димитър Николов да бъде тема на „Какво се случва“ обаче е ролята му в спектакъла на Крис Шарков „Галерия Стриндберг“ – три различни истории говорят за превръщането на човека в обект и засягат кризата на новите понятия за пол и идентичност. Действието в представлението се развива в галерия за съвременно изкуство, носеща името на своя вдъхновител – Аугуст Стриндберг. Шведският писател е определян като един от най-значимите автори на модерността, но в същото време е възприеман и като един от най-сексистките писатели и драматурзи.

За начина, по който Димитър Николов подхожда към своята роля и текста на Стриндберг; за работата си с Крис Шарков; за отговорността да влезеш в чужд персонаж; за трансформациите на актьора и за недобрата услуга, която социалните мрежи ни правят днес – чуйте в звуковия файл.

А „Галерия Стриндберг“ можете да гледате на 13 февруари в Театър „Азарян“ от 19 часа.

Снимки – Театър "Азарян", Народен театър "Иван Вазов"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00