Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец, приеман за покровител на пчеларите.
Днес е единственият ден от годината, в който се освещава мед в храмовете.
Свети Харалампий е бил епископ в град Магнезия, област Тесалия, и смел проповедник на вярата при гоненията срещу християните в края на II век. Бил предаден на мъчения, но раните му заздравявали по чуден начин. Осъден на посичане и издъхнал на 113 години, недокоснат от меча на палача.
Предсмъртно отправя гореща молитва Бог да благославя всички хора и да ги дарува със здраве, спасение и земни блага.
„И затова е и много почитан помощник, избавя от епидемии, от болести, дарява всяко добро на човека“.
По традиция след празничната литургия днес се освещава меда от новата реколта.
За празника и за състоянието на пчеларството у нас разказва в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, председател на обединение “Български пчеларски съюз“:
“Броят на пчелните семейства у нас остава на едно относително постоянно ниво, около 800 000. За съжаление дребните пчелари, тези с дребни семейства около 40 до 50 кошера, намаляват и то прогресивно.
Иначе големите пчелини, едрите производства се окрупняват. Те имат възможност и да участват по програми и пчеларството да бъде субсидирано.
Изключително важно е да оцеляват и малките производители. Проблемът е в това, че дребните пчелари не се регистрират като земеделски стопани, а това е изискването, за да участват по програми и да получават държавни помощи.“
Как протича Международното изложение по пчеларство в Плевен можете да чуете от пълния разговор в звуковия файл.
Чуйте и повече за това каква ще бъде подкрепата за производителите на мед по Националната програма по пчеларство за тригодишния период 2020-2022 година и какво обезщетение ще получат пчеларите за унищожени пчелни семейства?
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg