Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

13 февруари - Световен ден на радиото

Ива Дойчинова: Доверие се печели с искреност и почтеност

Ива Дойчинова
Снимка: Ани Петрова

По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Генералната асамблея на ООН през 2012 г., за Световен ден на радиото е обявен 13 февруари – рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации.

И днес радиото е най-широко достъпната медия с най-многообразната аудитория – платформа на демократичния дискурс, оказваща влияние за формиране на общественото мнение, отразяваща различните гледни точки и представяща гласовете на всички общности не само на съдържателно, но и на организационно ниво.

За Световния ден на радиото през 2022 г. организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да отбележат празника под наслов „Радиото и доверието“ – с над век история зад гърба си радиото остава медията, на която обществото гласува най-голямо доверие.

За радиото и неговия празник говори в “Нашият ден“ журналистката Ива Дойчинова:

“ЮНЕСКО е сложила акцент върху една изключително важна дума – “доверие“. И това не е само защото обществените медии и конкретно БНР за поредна година продължава да е с най-високото доверие, а защото в последните години, покрай Covid, като цяло доверието в медиите се срина изключително много.

Когато пада утайката надолу и се избистря водата, се вижда, че вече фокусът е върху социалните медии, като основни носители на фалшиви новини. Един от пет човека вече не вярва на социалните медии. Сякаш обществото имаше нужда да види къде е червеният флаг, да види коя е опората на доверието.

Там се припознават онези сериозни медии, сред които е общественото радио в България и изобщо радиото, защото имаме нужда от някаква твърдина, когато се ориентираме в ситуацията и искаме да бъдем добре информирани. Наименованието на 13 февруари тази година е изключително важно и точно.“

Лесно ли се печели доверие?

“Говори се за най-демократичната медия, защото в радиото се участва много лесно и много бързо. В радиото могат да вземат участие хора, които имат някакъв вид дефицити, като при нас имаме незрящ, но прекрасен водещ.

Радиото е най-бързата, флексибилна, интуитивна и емоционална медия. Идващото през гласа е минало през ума и душата, през думите, които използваме, и извайването на смисъла. Затова радиото върви с хората и според мен има още по-голямо бъдеще.

Напоследък сме свикнали да мислим, че радиото си отива заедно с по-възрастната аудитория, че хората, които са формирали навремето навика си да ни слушат, са над определена възраст.

Изследване от Великобритания от миналата седмица обаче говори, че хората между 15 и 24 години слушат 16 часа радио на седмица, но онлайн. Слушането на радио се вдига много сериозно от 24 години нагоре.

И докато ходят на работа, и докато пътуват, и докато спортуват, се оказва, че младите хора със слушалките в ушите избират онова, на което вярват. Доверие се печели с искреност и почтеност.“

Чуйте целия разговор с Ива Дойчинова в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35