Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов диск на ансамбъл „IL pomo d`oro“ с музика на Хендел

Ансамбъл „IL pomo d`oro“
Снимка: ilpomodoro.org

Това е един от съставите, които са сред най-награждаваните в последните години. Дискографията им вече е забележителна. Те са високо ценени сред всички ансамбли, които свиря барокова музика на исторически инструменти. Над десет са вече дисковете им, а сред тях няколко опери на Хендел – „Тамерлано“, „Партенопе“, „Отоне“, „Ксеркс“ и „Агрипина“. Освен това имат и няколко рецитала със световноизвестни певци като Франко Фаджоли, Хавие Сабата, Макс Емануел Ченчич, Ан Халенберг.

Истинско щастие е, че концертмайстор на състава е българската цигуларка Зефира Вълова. Така едни от първите слушатели на звукозаписната им продукция са слушателите на БНР (на 16 февруари от 14 часа).

Дискът, който вече е достъпен в интернет платформите е посветен на музиканта на Георг Фридрих Хендел. Под диригентството на Франческо Корти са записани сюитата „Армира“ и кантатите „Изоставената Армида“ и „Аполон и Дафне“. Солисти са сопраното Катрин Леуек и баритонът Джон Чест.

Зефира Вълова
В звуковия файл чуйте какво сподели Зефира Вълова.


„Изоставената Армида“ е създадена за един от патроните на Хендел принц Рисполи и за гостите му в летния дворец на 50 километра от Рим. Партията покрива изцяло вокалните възможности на младото протеже на принца талантливата Маргерита Дурастанте. Както може да се досетите в основата е „Освободеният Еруксалим“ на Торквато Тасо и драматичната история на магьосницата Армида и рицаря Риналдо. Музиката е завладяваща, изпълнена с любовна нега и страстни слова.

Катрин Леуек
За да представи първата опера на Хендел „Алмира“ Франческо Корти избира няколко части, които обединява в инструментална сюита. Операта „Алмира“ е създадена през 1706 г. Хендел е на 19 години. Представена е в Хамбург и е единствената негова опера, в която няма кастрат.

Кантата „Аполон и Дафне“ също е сред ранните опуси на Хендел. Написана е през 1710 г. и бележи отпътуването на Хендел от Италия за северна Германия. По това време много принцове и кардинали задоволявали интереса си към музиката с кантати и оратории, които били представяни в частните им дворци. По време на престоя си в Италия Хендел написва над 80 кантати.

Джон Чест
Ето още от разговора със Зефира Вълова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05