Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Емил Бузов: Египет тепърва ще се разкрива

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През ноември 1922 г. е открита гробницата на фараона Тутанкамон, а на 16 февруари следващата година се отваря погребалната камера и археологът-откривател, според запазените сведения, пръв вижда саркофага на владетеля.

Повече от година след отварянето мумията е изложена на въздействието на въздуха и слънчевите лъчи, което води до нейното сериозното повреждане.

Какво е египтологията след откриването на Тутанкамон?

Темата коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Емил Бузов, историк, археолог, египтолог и преподавател:

“Науките за древността винаги са били важни за човека. Ако не изучим миналото и не се поучим от историята, няма как да имаме бъдеще. Мога да кажа, че ХХI век ще бъде векът на археологията.  Смятам, че големите открития в областта на археологията в следващите години ще бъдат именно в Древен Египет, което ще промени изцяло разбирането и знанието ни за тази култура.

Египтологията има много голямо бъдеще, което е свързано с целия Средиземноморски свят. През последните години се провеждат много археологически разкопки и много открития са на ръба да се случат. За другите древни култури знаем почти всичко най-важно, докато Египет тепърва ще се разкрива пред нас.“

Пирамидите в Гиза, Египет

Човекът в Древен Египет

“Изборът на име на дете е един от интересните моменти, обикновено се случва в една игра на думи между родителите. Те също са били обвързани с идеята да кръщават децата си на свои роднини.

Това, което ни показва историята на Древен Египет е, че човечеството не се движи в една възходяща линия постоянно, съществуват моменти на възход и на падения.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40