Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България дарява на Сорбоната вариант на "Златната книга на песните"

Документален филм показва за първи път удостоверението на Христо Ботйов за членство в масонска ложа

Екип изследователи представи вариант на „Златната книга на песните“, преди тя да отпътува за Сорбоната. Творбата е инкрустирана с 23-каратово злато, изработена е от дърворезбаря Николай Симеонов и е отпечатана от издателство „Нитон“, с подкрепата на Христо Дамянов и „Болгар капитал“.

Оригиналът на тази книга е създаден в началото на XX в. по инициатива на ръководството на Сорбоната в Париж и се съхранява в архива на този световноизвестен университет. В книгата са представени едни от най-известните философи и драматурзи, писатели и поети от цял свят: Уилям Шекспир, Йохан Волфганг фон Гьоте, Пол Верлен, Шарл Бодлер, Лев Толстой, Александър Пушкин и др. Между тях е и Христофор Ботйов. Със златни букви там е изписано и четиристишието „Настане вечер – месец изгрее, звезди обсипят сводът небесен; гора зашуми, вятър повее, Балканът пее хайдушка песен!“.

Тъй като книгата в Сорбоната е безценна, до днес тя остава недостъпна за широката аудитория. Затова в началото на 2021 г. по идея на трима съмишленици: младият изследовател и публицист Иван Тренев, проф. д. ик. н. Евгений Сачев и Николай Тончев – собственик на издателство „Нитон“, по подобие на оригинала, бе съставен българският вариант на „Златната книга на песните“, който ще бъде изложен в библиотеката на Сорбоната.

„Освен Христофор Ботйов, сме включили и откъси от творби на: Пейо Яворов, Никола Вапцаров, Георги Стойков Раковски и Васил Левски. Българското издание дава възможност в бъдеще да бъдат дописвани и други значими поети и писатели“, казва проф. д. ик. н. Евгений Сачев. По думите му „преди да отпътува за Париж, „Златната книга на песните“ ще бъде показана в институции и библиотеки у нас“.

Документалният филм „Ботйов отвъд понятното…“ показва за първи път неизвестни до днес исторически факти и свидетелства за живота и делото на поета, революционера, журналиста, издателя и философа Христофор Ботйов.

„Надяваме се зрителите и най-вече младите хора, да имат възможността да прекроят представата си за този велик българин, защото той е много повече от казваното за него досега“, споделя изследователят Иван Тренев и издава в аванс, че „филмът показва за първи път удостоверението на Ботйов за членство в масонска ложа, както и безспорни доказателства за тесните му връзки с известни личности от европейска и световна величина като: Николай Судзиловски, Карл Маркс, Джузепе Мацини, Джузепе Гарибалди, Пьотр Лаврович Лавров, Михаил Бакунин и др., а също и удостоверението му за членство масонска ложа“.

Изследователят и публицист Иван Тренев представя българския вариант на „Златната книга на песните“, който ще бъде изложен в библиотеката на Сорбоната. Чуйте звуковия файл.

Премиерата на втората серия на документалния филм “Ботйов отвъд понятното" ще се излъчи официално по телевизия “Евроком” на 3 март 2022 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арт театър празнува с Шекспирова комедия в клуб “Перото”

С комедията на Шекспир "Напразни усилия на любовта" Арт театър ще отбележи 94-тия рожден ден на проф. Надежда Сейкова. Тя е режисьор на спектакъла. А повечето участници са нейни ученици – съобщи в “Артефир” актрисата Милена Червенкова, директор на театъра. В спектакъла ще участва и тя, заедно със Симеон Владов, Боян Николов, Антон Порязов, Камен..

публикувано на 26.02.25 в 17:55

Второ издание на литературния конкурс "Вълшебното перо"

"Вълшебното перо" е международен литературен конкурс, обявен от българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж и адресиран към всички ученици, които могат да участват на български език, без значение къде живеят и  учат. Темата е вълшебна и затова в творбите трябва да присъства вълшебен момент, независимо дали в проза или в стихове. Участници на..

публикувано на 26.02.25 в 17:47
Ангел Колев

Ангел Колев, който живее в САЩ с България в сърцето

Сборникът с разкази и пътеписи "Хъш седем плюс седем по Рихтер" с автор Ангел Колев излезе неотдавна на книжния пазар.  Книгата е едно пътуване през годините, сред всички хора с които той, авторът Ангел Колев, се е срещал. А пътят му е от Благоевград, през София до Филаделфия в Пенсилвания, САЩ, където живее и работи от 1999 година.  През..

публикувано на 26.02.25 в 17:25

Прожекции на най-добрите унгарски филми в София

На 26 февруари от 18.30 ч. Унгарският културен институт представя 20-о издание на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща – BuSho (Budapest Short). Ще бъдат показани девет от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на фестивала. Селекцията включва три анимационни, един експериментален и четири игрални..

публикувано на 26.02.25 в 16:23
Мария Мутафчиева-Мери

Непознатите улици на поезията

Част си от света, който те заобикаля, но усещаш, че в теб има и един друг свят, който вече напира да излезе. Нещо в теб говори и ти вече нямаш друг избор, освен да му дадеш думата. В началото дори не разбираш, че имаш толкова думи, с които да изразиш емоцията. Изобщо не се замисляш за това, просто оставяш поривът да те превземе. Настъпва момент, в..

публикувано на 26.02.25 в 15:22