Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяване на аптечната мрежа в малките населени места – възможни механизми

Снимка: Ани Петрова

В края на миналата седмица се проведе среща между Българския фармацевтичен съюз и Националното сдружение на общините в Република България. Срещата беше по темата за възможните механизми за разширяване на аптечната мрежа в малките населени места и също така се постави въпросът за изготвянето на Национална аптечна карта.

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз:

“Инициативата за срещата беше наша. Българският фармацевтичен съюз припознава проблем, който имат повечето пациенти, особено в малките населени места, свързан със затруднения в достъпа до лекарствени продукти и фармацевтични грижи. Решихме да потърсим начини и методи на този проблем.“

Възможни механизми

“Във връзка със Закона за бюджета на Здравната каса, който вече мина на първо четене, очакваме да мине и на второ, БФС предложи такова решение, което касае аптеки в населено място, които са единствени, както и населени места, които разполагат само с две аптеки.

Предложението ни беше, когато в населеното място има само една аптека, тя да получава 500 лева на месец през НЗОК, а когато аптеките са две, помощта да се разделя. Това касае само аптеки, имащи договор с Касата.

Направихме преглед на Изпълнителната агенция по лекарствата и извадихме всички населени места с по една и две аптеки. За целия бюджет на Касата за цяла година общият разход ще бъде около 2 млн. и 200 хил. лева., което на общ бюджет на Здравна каса около 6 млрд. е просто нищо. Това е целева мярка, която ще има много добър ефект и няма да тежи на бюджета.“

В колко общини няма аптеки

“В 17 общински центъра казаха, че изобщо няма аптека, но нямаме точна информация.“

Национална аптечна карта

“По заповед на министъра на здравеопазването се свикват областни щабове, в които има представители на Фармацевтичния съюз, на помощник фармацевтите, на общините, на РЗИ, на държавата, които да определят нуждата от допълнителни аптеки.

Тази карта би следвало да послужи за определени рестриктивни мерки за места, в които има твърде много аптеки и за създаване на мерки и стимули за откриване на аптеки там, където няма. България е една от водещите държави по брой аптеки в Европа, които обаче са много неравномерно разпределени.“

Чуйте от целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30