Едно от последствията след преболедуване от Covid-19 е косопадът, той се наблюдава при голяма част от пациентите след инфекцията.
Каква е причината за неговата поява и какво е възможното лечение?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Весела Райкова:
“Covid-19 е заболяване, което има много изяви, една от които е косопадът. Той се среща при всеки един човек и когато е в количество между 50 и 100 косъма на ден не е проблем, но когато се засили вече имаме сериозна изява на някакво състояние.
Една от най-честите причини за косопад е наличието на инфекции. Covid-19 е причина за директно атакуване на космения фоликул. Едновременно с това, поради факта, че вирусът ангажира и функцията на кръвоносните съдове, се нарушава и изхранването на този космен фоликул.
При голяма част от пациентите, които минават през нас, се наблюдава косопад след Covid-19, изявен няколко месеца след преминаването на Covid.
Реално вирусът има моментален ефект, а също и последствие, затова и терапията при този вид косопад трябва да е продължителна.
За да има въздействие върху космения фоликул е необходимо между 3 и 6 месеца да имаме прием на витамини и микроелементи. От огромно значение е наличието на биотин, цинк и селен, защото това са вещества, които имат отношение към начина, по който клетката на космения фоликул възприема хранителните вещества, нужни, за да може тя да израства.
Подходът към косопада трябва да е индивидуален и според причината. Причини за косопада могат да бъдат стреса, недохранването, възпаления, много често се говори и за нарушаване на баланса в тънките черва.
Може да се наблюдава косопад след прием на медикаменти, автоимунни заболявания – всички онези състояния, свързани с някакви нарушавания в нормалната функция на нашето тяло, могат да доведат до развитие на косопад.
Зимните месеци
“Винаги кожата трябва да бъде почистена, хидратирана и слънцезащитена.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Доц. Весела Райкова е специалист дерматолог в София с над 19 години медицински опит. Извършва клинична дерматология, микронидлинг, лечение на розоцея и акне, химичен пилинг, поставяне на мускулен релаксант, хиалуронов филър, лазерни процедури.
Завършва Медицински университет през 2002 г. и има придобита специалност Кожни и венерически болести.
През 2010 г. получава и научно-образователна степен "доктор". Член е на Български лекарски съюз. Има участие в многобройни национални конгреси и семинари по специалността.
Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..
Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящияятфестивал "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..
Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival? На телефонната линия на "Нашият ден" се включва Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..
Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg