Какви са резултатите от посещението на българската делегация в САЩ, водена от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, с участието на представители на висшия енергиен мениджмънт на България и на Американската търговска камара.
Какви са били темите на разговори и какви съвместни проекти са договорени?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Иванов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България:
“Поели сме като един от приоритетите задачата за “Зелената сделка“, още преди 6 месеца поръчахме едно изследване, в което да направим цялостна оценка на стратегията, която държавата има, като работихме с всички заинтересовани лица, включително Министерство на енергетиката, ЕСО, КЕВР – всички браншови организации.
Идеята беше да се направи едни разчет още преди 6 месеца, който в момента вече е готов и даже днес трябва да излезе прессъобщение за една цялостна стратегия на България с три сценария, в които да се вземат предвид всички технологии и да се определят различните финансови рамки.“
Вероятно ще отворим офис във Вашингтон, нещо, което никога не се е случвало в нашата история. Посещения в различни индустрии, с които да свържем американския бизнес с българския, са сред основните ни приоритети."
Българската делегация
“Българската делегация се срещна във Вашингтон с 20 от водещите технологични компании в енергетиката, като това включва абсолютно всички сектори, минавайки през ядрена енергетика, възобновяеми източници, геотермална енергия, съхраняване на енергия. Всички най-нови технологични компании, водещите на които по-голямата част са в САЩ.“
Ядрената енергетика
“В момента в ядрената енергетика се случва една малка революция, тъй като след няколкото инцидента, на които човечеството стана свидетел, има една нова тенденция за създаване на малки модулни реактори.
Готови сме да предоставим изследването, което има три сценария с три различни години на изпълнението му, с изпълнение на Националния енергиен план, който България има отпреди.
Идеята е да дадем възможност за избор на технология, която е най-добра за страната, и финансов разчет, който да няма такова отражение върху хората и икономиката, а да бъде разсрочен във времето.
Отделно двата сценария включват годините до 2030-а – как да се постигне изпълнението на Плана за декарбонизация и до 2050-а. Имаме две времеви рамки. Едното е изпълнение на Националния енергиен план, който е 2020, другото е “Fit-for-55“, което е изпълнението на препоръките от ЕК.
“Fit-for-55“ е много по-строг по отношение на емисиите доклад, за който ще се изискват много повече ресурси, за да се изпълни и много по-различен микс от технологии от този, който държавата ни има. Ние сме дали това, което имаме, то да се изпълни като стратегия и как да бъде постигнато с технологии. Така също и това, което ЕК изисква от нас или поне към този момент го има. Трите сценария се въртят около тези две дати и два доклада.“
Чуйте подробности за доклада за декарбонизация в звуковия файл.
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg