Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Вълци“-те на Георги Светломиров и киното като живот

Старостта и самотата, обезлюдяването на българските села и влиянието, което оказват глобалните климатични промени на човека, са в основата на новия късометражен игрален филм на режисьора Георги Светломиров „Вълци“. Заглавието вече е част от каталога на платформата за българско късо кино NO BLINK.

„Вълци“ е заснет в селото, в което Георги е отраснал. Филмът проследява застиването във времето на живота и културата в българското село и на самите хора, които го населяват. Главната роля е поверена на Стефан Мавродиев. Това е един от малкото му образи, в които се превъплъщава в късометражното кино. 

Както във филмите „Една вечер с Борис Павлович“, „Как се запознах с Неджи и Лудия Бор“ и „Миша дупка“, така и във „Вълци“ водеща за Георги е темата. Чрез филмите си той представя своя поглед към социалните проблеми и вътрешния свят на човека. Споделя, че до голяма степен е повлиян от филмите, които са го вдъхновили, и от режисьорите, които харесва, заради начина, по който изграждат героите и разгръщат тяхната психика – като Тарковски, Фелини и Кубрик.

За Георги Светломиров киното е живот, начин на мислене и на изразяване. То му дава възможност да експериментира с формите на разказване и пресъздаване на истории, с които да въздейства на публиката. Сега е напът да направи това и чрез документалното кино. Съвсем скоро ще представи пред зрителите поредицата, по която работи. Тя засяга темата за екологията на локално и глобално ниво, с което отваря нова ниша на екрана, тъй като е сред малкото подобни у нас, ако не и единствената.

Повече обаче можете чуете в звуковия файл.

Снимки и видео – NO BLINK

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46