Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 149 години от гибелта на Васил Левски

Васил Левски
Снимка: РИМ - Карлово

В Карлово тази вечер ще се състои възпоменателна церемония по повод 149-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. По-рано ще се проведе кръгла маса на тема: "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело" с участието на учени от цялата страна. 

От 17.30 ч. в храма "Успение Богородично" в Ловеч ще бъде отслужена панихида за Апостола. След нея паметта на Васил Левски ще бъде почетена с поклонение и военен ритуал пред паметника на Апостола, който си издига над Ловеч.

На двете събития ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. От 19.00 ч. в салона на ловчанското читалище „Наука“ квартет "Светоглас" ще изнесе концерта "Любимите песни на Апостола".

Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски ще продължи и на 19 февруари с традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, гражданско поклонение на мястото, където е заловен Апостола, и Националното факелно шествие „149 години безсмъртие“.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Проф. Пламен Митев

За личността и паметта на Апостола разказва в “Нашият ден“ историкът проф. Пламен Митев:

“Ако трябва да обобщя това, което ме вълнува в ден като днешния, е един опит за оценка на направеното от Левски, но и опит за размисъл с какво ние, днешните наследници на Апостола, сме достойни да го почитаме като свой герой.

Почитта към националните герои не трябва да се свежда само до определени дати през годината, в които полагаме цветя пред техните паметници, а в това всеки ден да се опитваме да изпълняваме техните завети, да съизмерваме своите дела с техните аршини.

Левски толкова високо е вдигнал летвата, по която трябва да се мерим, че вече 149 години след неговата гибел все още се лутаме, търсейки пътя, по който трябва да постигнем неговата мечта.“

Конференцията в Карлово

“На първо място, ще се коментира обнародването и включване в научно обръщение на нови документални свидетелства.

В последните няколко години, благодарение на усилията на по-млади наши специалисти, бяха издирени нови документи от Османския архив в Истанбул. Днес очакваме да се даде гласност на поредните подобни открития, свързани с една малко известна четническа акция от 1867 г.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет отпразнува приема на България в Шенген по въздух

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април) . По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият..

публикувано на 09.05.24 в 12:56

FX Gambit, или как да реализираме на пазара малките си финансови спестявания?

В последното издание на рубриката "Денят делово"  Боян Атанасов , софтуерен инженер и изобретател с дългогодишен опит в САЩ, сподели своите виждания и опит в областта на личните финанси и иновациите. След като емигрира в Германия още на 20 години, Атанасов постига по-късно успехи в Америка, където се премества и работи за престижни компании..

обновено на 09.05.24 в 12:44

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00