Новият цикъл от предавания, в които екипът на „Музикални вечери“ представя съвременните български квартети, започва (на 18 февруари от 19.30 часа) не случайно със струнен квартет „Фрош“.
От създаването си през 2007 г., още с първите концерти съставът заяви категорично, че е ансамбъл със своя звукова естетика и ясна визия за многоцветен стилов репертоар, обърнат амбициозно и към музиката на нашето съвремие. Квартетът е направил десетки световни премиери и първи изпълнения в България не само на творби от български композитори (Васил Казанджиев, Драгомир Йосифов, Георги Арнаудов, Божидар Спасов, Румен Бальозов, Мартин Георгиев, Петър Керкелов, Любимир Денев и много други), но и от известни световни имена (като Дьорд Лигети, Доордж Кръм, Стив Райх, Тери Райли, Освалдо Голихов, Александър фон Цемлински, Карол Шимановски и др. ).
Съставът участва във всички известни български фестивали като „Ambul“ и „Звук и връзка“ в София , „Мартенски музикални дни“ – Русе, „Софийски музикални седмици“, „Дни на камерната музика“- Габрово, „Аполония“, „Варненско лято“, „Зимни музикални вечери „Проф. Иван Спасов - Пазарджик. Както и във фестивала „Ars Musica festiva“- Брюксел, в проекта в Oslo Concert House, посветен на българската и норвежката съвременна музика, в съвместната програма на БКИ-Москва и музея „Чайковски и Москва – „Нова българска музика“ и др.
15-годишната история на ансамбъла започва с ядрото: Негина Стоянова – първа цигулка, Петя Димитрова – втора цигулка и Мария Вълчанова – виола. Първи челист в състава е Виктор Трайков, след него – Атанас Кръстев, а вече трети сезон с тях свири на тази позиция Теодора Атанасова. Името на състава Фрош сякаш наистина привлича благословията и закрилата на древния талисман (frosch – от немски жаба). Но успехите са неизменна част от вложената енергия, отдаденост, любов към музиката, която сплотява четирите дами от квартета. И какво още? „Може би еднакви цели и стремежи, еднакви потребности и вкусови предпочитания, отношението към работата, какво искаме да дадем на публиката като послание и преживяване. Желанието да направим нещо свое по начина, по който ние го виждаме. Квартетът ни дава много свобода – като започнем от избора на репертоара, начинът, по който да го изработиш, да го поднесеш на публиката… Ние сме обединени абсолютно с една идеална за нас цел. Най-важното е сходното чувство за стил и тази отговорност, която споделяме към нотния текст, към произведенията, към авторите, с които работим. Защото имаме страхотното щастие да работим с много съвременни автори. Това е един процес, в който ние участваме много пълноценно и наистина това ни обогатява и ни прави щастливи!“ – споделят в студиото на програма „Христо Ботев“ изпълнителите.
Освен интересния разговор с тях, ще чуете някои от най-ценните документални записи на състава, както и студийни, направени специално за Фонда на БНР. Квартет „Фрош“ записва интеграл с квартетите на Константин Илиев. Той е вдъхновител и интерпретатор на шест квартета, създадени специално за ансамбъла от Васил Казанджиев, който отбелязва: „Когато има такива великолепни изпълнители, вдъхновението идва лесно. За мен е голяма радост да пиша за тях“.
Музикантите от „Фрош“ са носители на Първа награда от Академичния конкурс за камерна музика, посветен на Марин Големинов (2008) и на Втора награда от Международния конкурс за австрийска камерна музика - София (2008). Квартетът е лауреат на „Кристална лира“ (2015) в категория Камерни ансамбли, а през 2018 г. получава наградата „За високи художествени постижения“ на името на Марин Големинов –„Златен квартет“.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg