Жестоки противоепидемични мерки, стигащи почти до тормоз, политическо напрежение, бойкоти, липса на публика, липса на сняг – 24-та Зимна Олимпиада в Пекин, втората след Токио 2020, се проведе в условия на пандемия.
Климатичните промени водят до по-малко сняг и в традиционни зимни курорти, но Пекин 2022 ще се запомни като първата Олимпиада в историята, която се проведе при 100% изкуствен сняг.
За него са били нужни над 2 млн. куб. м вода и това допълнително обезводни един от най-засегнатите от суша и липса на питейна вода региони в Китай. Освен това производството на сняг консумира огромно количество енергия и така вредния СО2, допринасящ за затопляне на климата, който всъщност те се опитват да охладят.
„Зимните спортове имат толкова много любители заради природата, а тук тя напълно отсъстваше. Липсваше не само снегът, но и пистите, горите и всичко свързано със зимните спортове, допълва темата Боряна Ангелова-Игова, преподавател по философия в НСА.
Скъсва се и с идеята на Пиер дьо Кубертен игрите да се провеждат в различни градове, за да се утвърди връзката с местния спорт и съоръженията, които се изграждат, да остават за гражданите на съответното място, за да може да се насърчава масовия спорт.
И за съжаление това се превръща в тенденция, още помним игрите в Сочи, най-скъпите до момента, които се проведоха в летен курорт."
Притеснителен беше и скандалът с руската фигуристка Камила Валиева. Тя постигна рекорд и е безспорен талант. Но нейният случай показа отново грешката на системата – не може да се твърди, че 15-годишно момиче има нужда от три различни кардиологични лекарства. Свръхамбициите ограбиха таланта на Валиева, тя със сигурност щеше да се отличи и без тези вещества.
А и посланието е сбъркано: ако сте родител, бихте ли дали детето си да тренира фигурно пързаляне, колкото и да го харесвате, като виждате подобно отношение?
Трябва да подчертаем обаче и отличното представяне на Алберт Попов, което е феномен в една толкова трудна дисциплина като слалома. Ето че може, може и без свърхнатоварване, без свърхмобилизация на ресурси, без изкуственото създаване на спортисти.“
Чуйте разговора с Боряна Ангелова-Игова, която разказва на какво се дължат българските успехи в зимните спортове.
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg