Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преоткриване на художествени светове

Групова изложба под заглавие „Ехо“ представя галерия „Сариева“ в Пловдив до 12 март. Кураторката Веселина Сариева преоткрива за публиката и колекционерите двама артисти – Станка Цонкова – Уша и Владимир Иванов. Партнира им младата София Грънчарова. 

Заглавието никак не е случайно, защото именно да се чуе ехото, което отзвучава, е „задачата“ на тази изложба. Както напомня Сариева: „Ехо в акустиката е физическо явление, което представлява отражение на звука, което пристига при слушателя със закъснение след първоначалния звук. Когато звукът или самото ехо се отрази няколко пъти от няколко повърхности, тогава се говори за реверберация.“

Тук ключови са закъснението и отразяването от няколко повърхности, тоест реверберацията. Макар да са познати добре във времето, което визира изложбата – именно 70-те и 80-те години на миналия век, творбите на Владимир Иванов и Станка Цонкова – Уша получават чрез представянето си в изложбата този ефект сред младите творци в областта. 

Целта на кураторката е да преоткрие „ранни художествени практики“ от един отминал период и да им даде възможност не само наново да въздействат, но и да придобият приемственост, да се получи връзката между артисти от различни периоди на художествения ни живот. Е, случило се е. Както четем в информацията за изложбата, „разглеждането на ЕХО предполага движение и динамика на посетителя, които граничат с перформативност на начина на лично виждане и осмисляне“.

Чуйте Станка Цонкова – Уша.

Снимки –  галерия „Сариева“ 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

100 години Славянска библиотека в Прага

Славянската библиотека в Прага отбелязва своята 100-годишнина с юбилейна изложба, която гостува в Чешкия център в София. С д-р Лукаш Бабка, директор на Славянската библиотека в чешката столица и Силвия Дерибеева от Чешкия център, домакин на събитието в България говорим за безценния библиотечен фонд и колекциите на специализираната..

обновено на 17.09.25 в 17:04

Фестивалът "Пиеро 2025" – с фокус върху сценографията

От 23 до 29 септември Стара Загора ще бъде домакин на традиционния Международен кукленотеатрален фестивал за възрастни "Пиеро" . За участие в тазгодишното 14-о издание имаше 68 кандидати за селекция на фестивала. От тях в конкурсната програма са включени осем спектакъла на български театри, както и на чуждестранни трупи от  Испания, Италия,..

публикувано на 17.09.25 в 16:45
Кадър от филма „Кралица Марго“

Кралски величия: френско кино през септември

Френският институт в България представя и тази есен впечатляваща филмова програма, която подготвя зрителите за тазгодишното издание на Фестивала на френския филм в рамките на Киномания в края на ноември. От 12 до 27 септември ще бъдат представени филми, посветени на исторически събития и необикновени съдби на монарси...

публикувано на 17.09.25 в 16:33
Йорданка Белева

"Божията милост" – най-новата книга на Йорданка Белева

Има книги, които човек приема като живи същества. Тази е такава. Смълчава и трогва, заради вътрешната храброст да се пише искрено. Все по-рядко срещано, все по-изчезващо качество. След последната страница ти се иска да я прегърнеш. Разказите тук са чиста обич. Без нито един фалшив тон. И с милост към живота.  Катя Тодорова Тези кратки..

публикувано на 17.09.25 в 16:10

“Любоф” на Ивайло Христов откри 43-тата “Златна роза”

“Любоф” откри 43-тия фестивал “Златна роза” и зададе тона на тазгодишния празник на българското кино. Филмът на Ивайло Христов е по пиесата на руския драматург Алексей Слаповски “От червения плъх до зелената звезда”. Характерното фрагментарно писане на автора е изведено като разказ-мозайка за комичното в несъвършенствата, обратите и големите..

публикувано на 17.09.25 в 16:03