Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стихиите на Васил Петров изпълниха галерия “Възраждане“

| обновено на 22.02.22 в 08:23

При голям интерес започна изложбата на колоритния пазарджишки художник Васил Петров в галерия „Възраждане”. Живописецът подреди 15 творби. Някои от тях са голямоформатни – 1,8 на 1,4 метра.

Повечето са посветени на древните тракийски мистерии, свързани с виното, Бакхус и Орфей.

Пазарджишкият майстор гостува за 10-и път в пловдивската галерия. Изложбата не носи някакво конкретно име. Тя ще продължи до 7 март.

Работи в областта на кавалетната и монументалната живопис. Участва в множество международни, национални представителни и групови изложби и пленери. Реализирал е над четиридесет самостоятелни изложби в България, Италия, Дания, Мексико, Австрия. От 1990 г. е член на Съюза на Българските художници и на Международна фондация за пластични изкуства IAA,UNESCO.

За изложбата разказва в “Нашият ден“ художникът Васил Петров:

“В последната експозиция е застъпен Орфей, темата е необятна. Митологията е много дълбока тема, защото тя е историята, която, ако съществува днес, ще властва в бъдещето. Ние не трябва да я забравяме. Трябва да правим поуки от нея, които се човешки, те не са технологични, даже не са и точно исторически.“

Още в “Нашият ден“ разказва и галеристът и изкуствовед Красимира Алексиева:

“Вече 22-23 години работим с Васил Петров и мога да кажа, че последната изложба е доста различна. Той е изключителен живописец, не е толкова рисувач, колкото живописец. Той играе с тоновете, майстори и цветовете, краските в една картина. Фигуративът му не е толкова рисуван, колкото изваян от цветовете.

При него присъства най-вече митологията. Интересува се от Древна Гърция, Древен Рим, а тази година е наблегнал на Орфей.

Картините му искат обяснение, в тях има много изречения на латински, които трябва да бъдат преведени на хората, за да вникнат в картината и да разберат точно за какво става въпрос и тогава, запленени от първоначалния вид, вникват в нея.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: личен архив, vazrazdane-gallery.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51