Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира виртуалното изложения "MASTERS & MBA"

Какви възможности за обучение (магистратури и МВА) в чужбина предлага традиционното изложение „Световно образование“ и какви шансове за развитие могат да получат младите хора в условията на изпитания за пазара на труда и бързо променяща се икономическа среда?

Събитието се провежда на 22 февруари от 15 до 19.00 часа и е онлайн.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Христанов, мениджър висше образование в образователна компания “Интеграл“:

“Днес фокусът ще бъде върху магистърски и МВА програми и ще бъде бъдат представени университети от Нидерландия, от Великобритания и от Швейцария. Ще има и български университет, който предлага обучение и на английски език.

Желаещите да учат магистратура ще могат да разберат повече относно възможностите, таксите и финансовите условия. Какви стипендии се предлагат за магистърските програми, какви са сроковете за кандидатстване и възможностите за стажове.“

Финансиране и възможности за стипендии

“Излизането на Великобритания от ЕС даде своя ефект, таксите се промениха. Предвид факта, че вече ни разглеждат заедно с останалите държави, които са извън ЕС и таксите са по-високи, няма възможност за кредит, както беше преди излизането на Великобритания от ЕС, но пък университетите се опитват да задържат студентите от ЕС, като им предлагат възможност за стипендии.

Различното е, че е има необходимост българите да кандидатстват и за студентска виза, за да се обучават във Великобритания, която се отпуска при изпълнение на академичните критерии на университета.

Има възможности в Нидерландия с такси от 2200 евро на година, в Белгия таксата е 960 евро, във Франция и Германия също има по-достъпни магистърски програми. Скандинавските държави все още са отворени за прием, където образованието е безплатно.“

Магистратурата

“Тя е необходима или поне силно препоръчителна в Европа в случаите, в които има нужда от по-тясна специализация или пък промяна на направлението, защото има кандидати, които, завършвайки бакалавърска степен – дали на база на житейски опит, или на работна позиция, която са успели да намерят – решават, че искат да променят своята квалификация. Една магистратура би било надграждане и възможност за  по-добра реализация.“

Чуйте Николай Христанов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26