Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собственичка на медии замисля Музей на бай Ганьо във Виена

7
Снимка: личен архив

Неотдавна на тържествена церемония в Дом Витгенщайн във Виена бе връчена първата литературна награда за женска белетристика, поезия, социална ангажираност, благотворителност и журналистическа продукция в областта на културата от творци, които живеят в Австрия.

Златната чаша
Призът „Автор на годината - 2021“ се проведе под егидата на двуезичния „Нов дунавски вестник – Neue Donau Zeitung“ и с любезната подкрепа на Българския културен институт. Учредител на наградата е Сашка Журков, собственик на медии в Австрия. Първите носителки на приза „Автор на годината - 2021“ („Autorin des Jahres - 2021“) са д-р Анелия Хохвартер, инж. Катя Кремзер и Наталия Стеремитина.


Свързах се по телефона с българката, която от години живее във Виена за повече подробности. Оказа се, че това не е първият конкурс, създаден от нея. Основателката на отличието Автор на годината за българки, които творят в Австрия – Сашка Журков ни разказа и за общността от потомци на български градинари, които пазят родолюбивия дух във Виена.

Гръцкато кафене
Тя разхожда слушателите по адресите, на които се развива повествованието на „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов. Сашка ми е била гид по този маршрут, повярвайте, наистина е любопитно. Собственичката на двуезични медии разкри и какво се случва с идеята ѝ да създаде музей на бай Ганьо в австрийската столица.

Повече можете да научите от звуковия файл.

Снимки: Мария Кремзер, Себастиан Ервин, Магдалена Гигова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.

Мистификациите – литературни и не само

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание. 150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с..

публикувано на 08.05.24 в 17:46

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15