Неотдавна на тържествена церемония в Дом Витгенщайн във Виена бе връчена първата литературна награда за женска белетристика, поезия, социална ангажираност, благотворителност и журналистическа продукция в областта на културата от творци, които живеят в Австрия.
Призът „Автор на годината - 2021“ се проведе под егидата на двуезичния „Нов дунавски вестник – Neue Donau Zeitung“ и с любезната подкрепа на Българския културен институт. Учредител на наградата е Сашка Журков, собственик на медии в Австрия. Първите носителки на приза „Автор на годината - 2021“ („Autorin des Jahres - 2021“) са д-р Анелия Хохвартер, инж. Катя Кремзер и Наталия Стеремитина.
Свързах се по телефона с българката, която от години живее във Виена за повече подробности. Оказа се, че това не е първият конкурс, създаден от нея. Основателката на отличието Автор на годината за българки, които творят в Австрия – Сашка Журков ни разказа и за общността от потомци на български градинари, които пазят родолюбивия дух във Виена.
Тя разхожда слушателите по адресите, на които се развива повествованието на „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов. Сашка ми е била гид по този маршрут, повярвайте, наистина е любопитно. Собственичката на двуезични медии разкри и какво се случва с идеята ѝ да създаде музей на бай Ганьо в австрийската столица.
Повече можете да научите от звуковия файл.
Снимки: Мария Кремзер, Себастиан Ервин, Магдалена Гигова
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg