Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лора Маркова: Пътят към музиката беше много натурален за мен

Снимка: Делян Койчев

Младата и много талантлива цигуларка Лора Маркова е родена през 2003 година в София. Започва да свири на цигулка на 5-годишна възраст в класа на именития цигулков педагог Благородна Танева в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, където учи и в момента. Когато е на 11, Лора е поканена за солистка на Фестивалния оркестър под диригентството на Емил Табаков в Новогодишния концерт в зала 1 на Националния дворец на културата на 1 януари 2015 година.

На 16 става най-младият концертмайстор на професионален оркестър в България по покана на диригента Йордан Камджалов и неговия Genesis Orchestra. В биографията на Лора присъства множество отличия и награди от престижни конкурси, сред които „Антон Рубинщайн“ в Дюселдорф, „Пиколо виолино“ в Италия, „Концертино Прага“ организиран от Чешкото национално радио, „Леонид Коган“ в Брюксел и „Тибор Варга Джуниър“ в Сион, Швейцария.

Към концертните изяви на цигуларката могат да се добавят участия  във фестивалите „Варненско лято“, „CIMA“ във Виена,  Дните на България във Франкфурт, „Музика Мунди“ в Брюксел, „Съкровища от България“ в Карнеги Хол - Ню Йорк, и други концерти във Франция, Италия, Гърция, Германия, Швейцария, Португалия. Активно посещава и различни майсторски класове при проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Дора Шварцберг, проф. Леонид Кербел, проф. Захар Брон, проф. Иври Гитлис, проф. Павел Верников, проф. Светлана Макарова, Кеворк Мардиросян, проф. Марио Хосен, Веско Ешкенази, Светлин Русев, Мила Георгиева, Димитър Буров, Леонидас Кавакос и др.

Повече за впечатляващата кариера на Лора Маркова, за нейните интереси и бъдещи проекти ще научите в предаването „Български изпълнители“ на вълните на програма „Христо Ботев“ в петък (25 февруари) от 23 часа.

Снимки: Делян Койчев, sofiaphilharmonic.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50