Дружеството е създадено през 1994 г. от потомци на българските преселници в Бесарабия, изявени българисти, краеведи, журналисти, хора на изкуството. Към него действа и Българско неделно училище. Историята на бесарабските българи през различните периоди и в различни държавни и политически системи, говорите на българските общности, запазили архаични особености на диалектите от прародината, фолклорът и обичаите, съвременното творчество, родовата памет, образованието на младите и отстояването на народността са посоките, в които работят членовете и последователите му. Сред основните ангажименти на българските родолюбци е опазването и реставрирането на паметници на българи с голям принос към обществото, както и на наши национални герои като Христо Ботев. Дружеството издава книги – научни, художествени, родови истории и др. В последно време специално внимание се обръща на ветераните на родолюбивото българско население, за да се съхранят техните разкази и спомени за възраждането на интереса и връзката с корените и местните културни традиции. Стремеж от последните години е дейността на Дружеството да се отваря към по-широк кръг от хора, да се привличат съмишленици от всички възрасти и с различни интереси. За да развива дейността си, Научното дружество на българистите в Молдова разчита на финансиране чрез спечелени проекти на държавни институции в България, търсят се и местни средства.
Благодарение на Програмата на Министерството на външните работи за подкрепа на организации на българските общности наскоро бяха открити четири нови филиала на Дружеството. В Твърдица, Тараклия и Кортен те се намират в обществените библиотеки, където ще имат възможност да работят местните краеведи и всички интересуващи се от историята и културата на бесарабските българи. Четвъртият е към Теоретичния лицей на гр. Твърдица, за да бъдат привлечени към изследователска дейност младите хора. Филиалите са снабдени с модерна техника, улесняваща комуникацията и достъпа до информация. Иван Думника, председател на управителния съвет на Дружеството, е доктор на историческите науки към Великотърновския университет и работи в Центъра по етнология на Института за културното наследство към Академията на науките на Република Молдова. В Рубриката „Всичко за образованието“ той представя дейността на Дружеството и новите придобивки. За първите години и опита на своето поколение разказва проф. Николай Червенков, първи председател, а в момента почетен председател на Научното дружество на българистите в Република Молдова.
Снимки – Научно дружество на българистите в Република Молдова
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg