Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2022: Има ли буфери в отговор на последствията от войната

Снимка: БГНЕС

“За да знаем дали в новоприетия бюджет има буфери за отговор на последствията от войната в Украйна е много важно да знаем дали можем да измерим последствията от тези действия. Все още те са доста неясни и не знаем в хода на цялата тази динамика какви предизвикателства реално може да има пред българската икономика.“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Любомир Каримански, председател на Парламентарната комисия по бюджет и финанси:

България все още е сред макроикономическите отличници в ЕС. Единственото нещо, което може би не е съвсем сред отличниците, е темпът на инфлация в България. Той остава малко над средния в Европа.

Нито един макроикономически модел не може да обхване това, което динамиката на събитията може да ни донесе.

Много е важно управлението на рисковете да бъде на висота, да бъде в постоянна готовност да оценява различните модели, но когато неизвестните са толкова много е изключително трудно.“

“Най-големият проинфлационен фактор е инфлацията в страната, която все още се внася, от една страна, от друга, проблемът с енергетиката допринесе изключително много. Много от цените, които са за масова употреба и в малката, и в голямата потребителска кошница зависят от енергоизточниците. Потреблението се стимулира от това, че в Европа се напечатаха достатъчно много пари. Тези пари сами по себе си по времето на кризата не бяха с покритие, такова каквото бихме искали да има, изпълнено с реален актив.

Когато зад едни средства не стои стойност, каквато е на номинала на тези средства, можем да очакваме, че ще има инфлация, което и стана. Много е важно как ще бъдат управлявани веригите на доставките, защото от тях често зависят и следващите процеси, които ще се развият в страната.“

Реформи и растеж

“Този бюджет може би има намеренията да зададе рамката на растежа, а в актуализацията да бъдат посочени конкретните действия за този растеж. В тази ситуация на война трябва да се направят много задълбочени обсъждания за начина, по който ще продължи реформата у нас. Смятам за важно това, че реформа се прави в първите шест до девет месеца на едно правителство.“

Най-бедните

“Държим бързо да започне промяна на целия социално-осигурителен и пенсионен модел, така че той да бъде много по-солидарен.“

Чуйте разговора в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За райския газ и борбата с употребата на наркотични вещества

За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов , биохимик и експерт по наркотични вещества. Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за..

публикувано на 25.09.24 в 12:11
Проф. д-р Иван Литвиненко

Отзвук от XVI Национален конгрес по педиатрия

По инициатива на Българската педиатрична асоциация се проведе XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. 650 участници, 55 партньори, 148 доклада, 62 постера – какво стои зад тези цифри и какви бяха акцентите в събитието разказва проф. д-р Иван Литвиненко , председател на УС на Българската педиатрична асоциация. Проф. д-р..

публикувано на 25.09.24 в 11:26

Белодробните заболявания и лошото качество на въздуха – основен акцент на дискусия в БТА

На днешния 25 септември в Българската телеграфна агенция се провежда пресконференция под наслов "На въздух – да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението", която отбелязва изминалия Международен ден на чистия въздух за синьо небе (7 септември), Европейския ден без автомобили (22 септември) и предстоящия Световен ден на сърцето..

публикувано на 25.09.24 в 11:25

Вера Стоевска: Пластмасата и приятелите, или как се справям с малките битки за природата?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" природозащитникът Вера Стаевска сподели своите размишления относно активизма на битово ниво и умората от постоянните борби. Тя говори за трудността да прехвърляш ценностите от професионалния в личния живот и за разочарованието от липсата на ангажираност у хората. Стаевска отбеляза, че..

обновено на 25.09.24 в 10:48
Киев

Николета Атанасова: Разказ за Украйна от първо лице

Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности. Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова , която се завърна от страната. По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво..

публикувано на 25.09.24 в 10:00