Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет 2022: Има ли буфери в отговор на последствията от войната

Снимка: БГНЕС

“За да знаем дали в новоприетия бюджет има буфери за отговор на последствията от войната в Украйна е много важно да знаем дали можем да измерим последствията от тези действия. Все още те са доста неясни и не знаем в хода на цялата тази динамика какви предизвикателства реално може да има пред българската икономика.“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Любомир Каримански, председател на Парламентарната комисия по бюджет и финанси:

България все още е сред макроикономическите отличници в ЕС. Единственото нещо, което може би не е съвсем сред отличниците, е темпът на инфлация в България. Той остава малко над средния в Европа.

Нито един макроикономически модел не може да обхване това, което динамиката на събитията може да ни донесе.

Много е важно управлението на рисковете да бъде на висота, да бъде в постоянна готовност да оценява различните модели, но когато неизвестните са толкова много е изключително трудно.“

“Най-големият проинфлационен фактор е инфлацията в страната, която все още се внася, от една страна, от друга, проблемът с енергетиката допринесе изключително много. Много от цените, които са за масова употреба и в малката, и в голямата потребителска кошница зависят от енергоизточниците. Потреблението се стимулира от това, че в Европа се напечатаха достатъчно много пари. Тези пари сами по себе си по времето на кризата не бяха с покритие, такова каквото бихме искали да има, изпълнено с реален актив.

Когато зад едни средства не стои стойност, каквато е на номинала на тези средства, можем да очакваме, че ще има инфлация, което и стана. Много е важно как ще бъдат управлявани веригите на доставките, защото от тях често зависят и следващите процеси, които ще се развият в страната.“

Реформи и растеж

“Този бюджет може би има намеренията да зададе рамката на растежа, а в актуализацията да бъдат посочени конкретните действия за този растеж. В тази ситуация на война трябва да се направят много задълбочени обсъждания за начина, по който ще продължи реформата у нас. Смятам за важно това, че реформа се прави в първите шест до девет месеца на едно правителство.“

Най-бедните

“Държим бързо да започне промяна на целия социално-осигурителен и пенсионен модел, така че той да бъде много по-солидарен.“

Чуйте разговора в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47