В навечерието на 149-ата годишнина от гибелта на Васил Левски българската национална телевизия представи документалният филм „Свободни на този или на онзи свят“. Сюжетът на продукцията среща Апостола Васил Левски с неговия вдъхновител Георги Раковски по времето на Първата българска легия в Белград. В ролите на националните ни герои са младите актьори – Марио Василев и Теодор Каракачанов. Режисьор на продукцията е журналистът от Българска национална телевизия – Йордан Димитров:
„Нямаше как да не се опитаме да си представим каква е била тази среща, а и миналата година чествахме и кръгла годишнина на Раковски. А много българи дори не знаят, че Левски и Раковски са се познавали. Той всъщност Левски се е учил от Раковски. Младите актьори с голямо усърдие влязоха в тези роли, посланията са много отговорни, много силни, текста не трябваше просто да се наизусти, а да се предаде енергията. Филмът е оригинален точно с това, че е жив във взаимодействието между игрално и документално. Този подход докосва и младите хора, през игралното и фактите. Да не е лекция. А да я има живата емоция и тръпка през душата на актьора. Левски не се е родил научен, за да постигне тази дух на смелостта си, той трябва да е добър ученик. Той е изпитвал страхопочитание към Раковски и Ильо Войвода. Имал е уважение към тях, учил се е, възхищавал се е. Не си е мислил изначално, че е предопределен. Искал е да бъде наследник на тези послания, но през ученето от тези преди него е стигнал до тях. Той е човек като всички нас.“
Филмът съчетава документалното и игралното кино. Ролите са поверени на младите актьори – Марио Василев като Левски и Теодор Каракачанов като Раковски. В лентата са включени и факти от дневниците на Раковски и Левски. Филмът завършва с посланието и заглавието на филма – „Свободни на тоя или на онзи свят“.
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg