В навечерието на 149-ата годишнина от гибелта на Васил Левски българската национална телевизия представи документалният филм „Свободни на този или на онзи свят“. Сюжетът на продукцията среща Апостола Васил Левски с неговия вдъхновител Георги Раковски по времето на Първата българска легия в Белград. В ролите на националните ни герои са младите актьори – Марио Василев и Теодор Каракачанов. Режисьор на продукцията е журналистът от Българска национална телевизия – Йордан Димитров:
„Нямаше как да не се опитаме да си представим каква е била тази среща, а и миналата година чествахме и кръгла годишнина на Раковски. А много българи дори не знаят, че Левски и Раковски са се познавали. Той всъщност Левски се е учил от Раковски. Младите актьори с голямо усърдие влязоха в тези роли, посланията са много отговорни, много силни, текста не трябваше просто да се наизусти, а да се предаде енергията. Филмът е оригинален точно с това, че е жив във взаимодействието между игрално и документално. Този подход докосва и младите хора, през игралното и фактите. Да не е лекция. А да я има живата емоция и тръпка през душата на актьора. Левски не се е родил научен, за да постигне тази дух на смелостта си, той трябва да е добър ученик. Той е изпитвал страхопочитание към Раковски и Ильо Войвода. Имал е уважение към тях, учил се е, възхищавал се е. Не си е мислил изначално, че е предопределен. Искал е да бъде наследник на тези послания, но през ученето от тези преди него е стигнал до тях. Той е човек като всички нас.“
Филмът съчетава документалното и игралното кино. Ролите са поверени на младите актьори – Марио Василев като Левски и Теодор Каракачанов като Раковски. В лентата са включени и факти от дневниците на Раковски и Левски. Филмът завършва с посланието и заглавието на филма – „Свободни на тоя или на онзи свят“.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg