Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления

Къде е България по отношение на престъпленията, свързани с изпирането на пари и финансирането на тероризма

Снимка: rawpixel.com

Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления на Европейската комисия решава да засили правилата за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма. Къде е България по отношение на извършените престъпления, свързани с изпирането на пари? 

Кои са акцентите в проекта „Light” – юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма осветяване на тъмните ъгли? Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г. Предстои и Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г. 

адв. Мария ГанчеваПовече по темата разказва адв. Мария Ганчева, член на Софийската адвокатска колегия и член на адвокатска колегия Милано, консултант на предаването "Законът и Темида".

"Целта на проекта „Light” е насочена към юридическа компетентност за преодоляване на изпирането на пари и финансирането на тероризма – една изключително актуална и много сложна тема. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, което касае изпирането на пари и финансирането на тероризма. Той започна преди 1 година с проучване на състоянието в четири държави – България, Италия и Испания, и от Белгия. Водещ партньор е Италианската конфедерация на свободните професии. Български партньор с тях е Асоциацията за жените-адвокати. От Белгия са Европейският съвет на свободните професии, също Италианската федерация на нотариалните асоциации и Международният съюз на нотариусите, както и испанските – Генералният съвет на нотариусите и Генералният съвет на испанските адвокати.

Има страшно много регламенти и промени в европейското законодателство, съответно има много национални норми, които не съответстват и са различни в различните държави. Затова целта на проекта е едно унифициране на практиката, поне в държавите партньори по проекта. И най-вече да се помогне на тази компетентност на адвокатите и нотариусите в прилагането на последните европейски норми.

България е от държавите с твърде много проблеми в тази област и затова вниманието към нея от ЕК е много засилено. У нас има нужда да бъде регламентирана, регулирана и добре управлявана най-вече връзката между изпирането на пари и финансирането на тероризма. Необходима е една синхронизация не само като нормативна база, а и като практическо приложение

В момента се създава един нов европейски орган, който да осигурява контрола в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма."

Повече за стратегията на проекта, за предстоящите семинари на проекта, за новите моменти в областта на криптовалутите, новите бизнес отношения, за оценките на риска при специфичните случаи на изпиране на пари чрез дигитални инструменти – чуйте от звуковия файл.

Снимка – rawpixel.com, личен архив на адв. Мария Ганчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44